DENG'in 105. sayısını buradan okuyabilirsiniz.

Merheba,
Di vê hejamara xwe da me cîh da gelek şirove ê nêrinên cuda yên derbarê mijarên di rojevê de hatine kirin.
Rojeva Tirkiyê nuha ji aliye pêvajoya referanduma 16ê Nisanê ve hatiye dagirtin. Paketa destûrê ya 16 xalan pêktê, ku ji aliyê AKP û MHPê ve hatiye amade kirin di  civatê de û di qada siyasetê da bûye sedemê alozî û dijberiyek dijwar. Bi vê minasebetê, me di vê hejmarê da cih da mijara referandumê. Û me xwest em li ser pirsa ku divê Kurd derbarê referandumê de xwedî helwestek çawa bin, bisekinin.
Di vê hejmarê de mijarên ku me cih da pê, yek jê  jî referanduma jibo serxwbûna Kurdistana Başur e.  Him pirsa referanduma Kurdistana Başûr û him jî aloziya Şengalê me bi pisporek vê mesele re axivî û me xwest bi vê awayî ronayî bikin.
Piştê demêk da di vê hejamrê da me cîh da nivîsarek bi Zazakî-Kirmanckî. Hêvîdar in ku di hejmarên pêş de em zêdetir cîh bidin nivîsarên bi zaravayên me yên Kirmanckî.
Di vê hejmarê de heman demê da hûn ê nivîsarên cuda yên derbarên mijarên curbecur bixwînin.
Wek tê zanîn, me wek Kovara Dengê, di 12a Sibata 2017an de li Diyarbekirê “Konferansa Pirsa Kurd û Ruwenga Çareseriya Federalî” lidarxist. Me divê hejmarê da tenê cih da nuçeya konferansê. Hêvî dikin ku di hejmara pêşî da em ê bikaribin gotarên konferansê bi tevahî belav bikin.
Me Newroza îsal mixabin di nava şer û rewşa awarte da derbas kir. Bi hêviya ku em Newroza li pêşiya me di rewşek azad û aştiyê de pîroz bikin, em Newroza gel û xwendevanên me pîroz dikin.


Merhaba,
Önemli gündem konularına ilişkin değişik yorum ve değerlendirmeler içeren yeni bir sayı ile yine karşınızdayız.
Türkiye şu dönemde 16 Nisan’da yapılacak referandum ile oturup kalkmakta. AKP’nin MHP desteğiyle gündeme getirdiği 16 maddelik anayasa değişiklik paketi toplumu önemli ölçüde germiş, siyasal alanı fazlasıyla kutuplaştırmış durumda. Dergimizin bu sayısında referandum konusuna yer ayırdık ve bu sürece Kürtlerin cephesinden nasıl yaklaşılması gerektiğini değerlendirmeye çalıştık.
Bu sayıda yer verdiğimiz konulardan biri de Güney Kürdistan’ın gündemini işgal eden bağımsızlık için referandum meselesi. Bu konuyu ve bununla bağlantılı Şengal’de yaşanan gerilimi, süreci yakından izleyen bir uzmanla yaptığımız bir röportaj çerçevesinde aydınlatmaya çalıştık.
Uzun bir aradan sonra bu sayımızda yeniden Zazaki-Kirmanckî bir makaleye yer verdik ve önümüzdeki dönemde dilimizin bu lehçesinde daha fazla yazılara yer vereceğimizi umuyoruz.
Bu sayımızda değişik konulara ilişkin kaleme alınmış birçok içerikli makaleler bulacaksınız.
Bu sayıda ayrıca 12 Şubat 2017 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdiğimiz “Kürt Meselesinde Federal Çözüm Perspektifi Konferansı”na ilişkin habere yer verdik. Konferansta yapılan sunumların çözümlerini ise bir sonraki sayıda yayınlayacağımız umuyoruz.
Bu arada çatışma ve OHAL koşullarında bir Newroz Bayramı’nı geçirmiş olduk. Gelecek Newrozu özgür ve barışçıl koşullarda kutlamak dileği ile halkımızın ve okuyucularımızın Newroz Bayramını kutluyoruz.

 

DENG'in 105. sayısını buradan okuyabilirsiniz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...