Careke din merhaba,
Mijara vê hejmara Dengê piranî ji bûyerên piştê referanduma serxwebûna Kurdistanê ku di 25ê îlonê çêbû, pêktê. Zêdetir jî li ser encamên dagirkirina Kerkuk û heremên nakok ji aliyê artêşa Iraqê û Heşdî Şabî ve tê sekinandin.
Nivîskarên me Mesud Tek, Ekrem Onen û Çetin Çeko, her yek ji wan di nivîsarên xwe da li ser aliyekê pêvajoyê hûr bûn. M. Tek li ser referanduma 25ê Îlonê disekine, encamên êrîşa li ser Kerkukê û heremên din dinirxîne û di dawiyê de balê dikşîne erkên li pêşiya tevgera Kurd li Kurdistana Bakur. Ekrem Onen jî di nivîsara xwe da li ser aktorên derve hûr dibe û êrîşên dawî yên li ser Kurdistanê wek operasyoneke Anglo-Sakson tarif dike. Çetin Çeko jî têkçuna dawî ya Kurdistanê bi çend aliyan  ve derdixe ber çavan, ji bo paşeroja Kurdistanê hinek pêşniyarên xwe tîne ziman.
M. Salih Qadirî jî li ser eynî mijarê nivisî û bandora dagirkirina Kerkukê û heremên nakok ji aliyê artêşa Iraqê ve ya li ser Herêma Kurdistanê, Tirkiyê û İranê nirixand. Elî Şemdîn jî di nivîsa xwe da behsa pirsgirekên li pêşberê tevgera Kurdên Suriyê dike.
Di nivîsa Bayarm Bozyel da mijara xebata demokrasiyê, bi taybetî jî pêwendiyên di navbera xebata demokrasiyê û têkoşîna azadiya neteweya Kurd ci digre.
Mehmet Bayrak di nivîsa xwe da  li ser hin pirsgirekên bi mesela Ermeni ve girêdayî disekine, Munzur Çem jî hinek niqaşên derbarê Alewitiyê tîne rojevê û derbarên van niqaşan de nêrînên xwe eşkere dike.
Du nivîsarên din jî hene. Yek jê a Eskerê Boyîk ya derbarê jîyana nivîskarê Kurdê bi nav û deng Ereb Şemo. Ya din ji a Nasır Kemaloğlu a bi navê “Dengên Kurdî Yên Bê Nasname Mane” hatiye nivîsandin.
Em hêvî dikin ku hûnê biecibînin.
 
Yeniden merhaba,
Deng’in bu sayısının konusunu ağırlıklı olarak 25 Eylül Kürdistan Bağımsızlık Referandumu sonrası gelişmeler oluşturuyor. Ama daha çok da bu sayımızda 16 Eylül’de Kerkük ve diğer tartışmalı bölgelerin Irak ordusu ve Haşdî Şabi tarafından ele geçirilmesinin sonuçları üzerinde duruluyor.
Yazarlarımızdan Mesud Tek, Ekrem Önen ve Çetin Çeko’nun her biri bu son gelişmelerin farklı boyutlarını irdeleyen yazılar yazdılar. M. Tek yazdığı makalesinde 25 Eylül Referandumu ile başlayan ve 16 Ekim’de Kerkük ve diğer bölgelerin işgali ile devam eden süreci değerlendirerek, Kuzey Kürdistan’da Kürt hareketinin karşı karşıya bulunduğu önceliklere işaret ediyor. Ekrem Önen yazısında sürecin dış dinamiklerini masaya yatırarak Kürdistan’a dönük son dönemdeki kapsamlı saldırıları Anglo-Sakson operasyonu olarak tanımlıyor. Çetin Çeko ise yazısında, Kürdistan’ın yaşadığı son kırılmanın nedenlerini çok yönlü bir biçimde anlama ve açıklama girişiminde bulunuyor.
M. Salih Kadiri, değerlendirmesinde 16 Ekim saldırısının Güney Kürdistan, Türkiye ve İran üzerindeki etkileri üzerine yoğunlaşırken, Eli Şemdin Suriye Kürt hareketinin içinde geçmekte olduğu sorunlar yumağına ışık tutma çabası içinde.
Yazarlarımızdan Bayram Bozyel, Kürt hareketinin demokrasi mücadelesi konusunda yaşadığı kafa karışıklığına dikkat çekerek, demokrasi mücadelesi ile Kürt özgürlük mücadelesi arasındaki yakın ilişkiyi tarihsel süreçten hareketle irdelemeye çalışıyor.
Bu sayımızda ayrıca Mehmet Bayrak’ın Ermeni meselesini, Munzur Çem’in ise Alevi inancına ilişkin kimi tartışmaları içeren yazılarını bulacaksınız. 
Son olarak Deng’in bu sayısında Eskerê Boyîk’in büyük Kürt yazarı Ereb Şemo’nun yaşamını ele alan yazısı ile Nasır Kemaloğlu’nun üç bölüm olarak hazırladığı “Dengên Kurdî Yên Bê Nasname Mane” çalışmasının ilk bölümüne yer veriyoruz.
Okuyunca beğeneceğiniz umuyoruz.
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...