Merhaba,

Güncel ve sıcak konuların işlendiği yeni bir sayı ile karşısındayız. 

Kürt ve Kürdistan sorunu bir kez daha bütün sıcaklığıyla gündemin ilk sıralarında.

Türkiye’nin 20 Ocak’ta başlattığı Afrin saldırısı Kürt meselesini yeniden tartışma konusu haline getirdi. 

Aslında Türkiye’nin Afrin’e dönük operasyon hazırlıkları yeni değil. Türkiye bu operasyona gerekçe olarak her fırsata PYD/YPG varlığını gösterdi. Oysa herkes PYD/YPK gerekçesinin bir bahane olduğunun farkında. Türkiye’nin Afrin saldırısı ile amaçladığı şey açık; Kürtlerin Suriye’de ulusal demokratik haklarına kavuşmasını engellemek, Suriye Kürdistan Bölgesi’nin federe bir statüye kavuşmasını önlemek… Başka bir ifadeyle 16 Ekim 2017’de Kerkük’te ne olduysa şimdi de Afrin’de o hayata geçiriliyor. 16 Ekim’de ABD’nin yaktığı yeşil ışık ile Türkiye, İran ve Irak’tan oluşan Kürt karşıtı koalisyon Kerkük kentinin Kürtlerin elinden çıkmasına yol açmıştı. Şimdiyse Rusya’nın göz yumduğu Türkiye, İran ve Suriye ittifakı Afrin’i Kürtlerden alma operasyonunu yürütüyor.

Bu durumda Afrin sorunu doğal olarak dergimizin bu sayısının öncelikli konusu oldu.

Yazarlarımızdan Sayın Mesut Tek Deng için yazdığı yazısında Kürdistan meselesini irdeleyerek, her bir parçanın içinden geçtiği süreci ayrıntılı bir biçimde değerlendirdi.

Görüşüne başvurduğumuz Suriye Kürt siyasetçilerinden Eli Şemdin ise Suriye’nin son durumuna ve Suriye Kürt hareketinin karşı karşıya bulunduğu sorunlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

Yazarlarımızdan Hasan Tuzcu ile Haydar Cihaner de yazılarında Kürt meselesine farklı açılardan yaklaşan yazılar kaleme aldılar. Sayın Tuzcu yazısında Afrin operasyonundan hareketle Türkiye’nin içerde yaşadığı otoriterleşme eğilimini gözler önüne sererken, Sayın Cihaner Kürt meselesinde başat rol oynayan bölge ve süper güçlerin pozisyonunu satranç oyununa benzeterek irdelemeye çalıştı.

Sayın Neval Çelik, Deng için kaleme aldığı yazısında uluslararası güç dengelerinde yaşanan değişimden hareketle Kürdistan Bölgesi’nin son dönemde yaşadıklarını, buradaki handikap ve fırsatları yazdı.

Afrin İşgal hareketini ve bağlantılı gelişmeleri ayrıca Sayın Ekrem Önen’e sorduk. Kendisiyle yaptığımız röportajda Sayın Önen bütün sorularımızı çok yönlü cevaplandırarak belirsiz görünen birçok konuya açıklık getirdi.

Sayın Ümit Tektaş da benzer şekilde küresel güç dengelerini ve bunun Kürdistan meselesine yansımalarını irdeleyen bir makale yazdı.

Yazarlarımızdan Sayın Mehmet Bayrak, Ermeni soykırımı ve sonrasına ilişkin; Sayın Bayram Bozyel de demokrasinin dönüşümüne ve farklı demokrasi modellerine ilişkin yazılar kaleme aldılar.

Bu sayıda ayrıca önceki sayılardan devam iki çalışmaya yer veriyoruz. İlki, Sayın Nasır Kemaloğlu’nun Kürtçe/Kurmancî gramerine ilişkin yazısı, diğeri de Sayın Mutlu Can’ın PSK yayınlarında yayımlanan Dimilki yazılarına yer veren çalışması…

Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
PSK Heyetinden Prof. İzzeddin
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK ve Peşveru ortak heyeti Mam
Görüşmelerde bulunmak üzere ...