Hûn dikarin Hejmara 110an a DENGê li vê dere bixwînin.

Merheba

Em bi hejmareke nû carek din bi we ra ne.
Di 24ê Hezîranê da li Tirkiyê serokkomar û parlamentoya nû tê hilbijartin.
Çend xisusiyetên vê hilbijartinê hene ku divê balay bê kişandin. Berî her tiştî ev hilbijartên gelek beriya dema destnîşankirî tê lidarxistin ku bi vê sedemê wek hilbijartina pêşwekt tê binavkirin. A diduyan ev hilbijartin di demeke ku Tirkiye bi rewşa awarte tê idare kirin da û di rewşek giran û ne demokratik de çêdibin. A sisiyan û gringtir Tirkiye bi hilbijartina 24ê Heziranê derbasê sistemeke nû ya bi navê sistema serokkomarî dibe. Guhartineke din jî ev e ku cara ewil partiyên siyasî dikarin bi tefaqî beşdarê hilbijartinan bibin.
Bi vê sedemê me jî vê hejmara Kovara Dengê bi mijara hilbijatinê dagirt. Nivîskarê me Bayram Bozyel di nivîsara xwe da li ser pêvajoya niqaşên derbarê sistema serokkomarî û hincetên vê sisteme hûr bû. Birêz Çetin Çeko di nivîsara xwe da faktorên ku helwesta dengdarên Kurd tayin dikin nîşanê me dide. Haydat Fırat, Ümit Tektaş û Haydar Cihaner her yek ji wan di nivîsarên xwe da li ser aliyek û taybetmendiyeke hilbijatina 24ê Heziranê disekinin. Birêz Ahmet Kani jî bi vê minasebetê nivîsarek bi navê Ziman û Sîyaset ji bo me nivisî.
Nivîskarên me yê mayî her yek ji wan li ser mijarek cuda û muhim hûr bûn. Birêz Mazhar Kara di nivîsara xwe da bal dikşîne li ser eleqeta di navbera siyaset û senetê. Birêz Neval Çelik di nivasara xwe da guhartinên li Rojehelata Navîn û hilbijatinên li Iraqê şirove dike. Birêz Eskerê Boyik jî bo Kovara Dengê kurtejiyana nivîskarê bi navûdeng Heciyê Cindî raxist ser kaxiz. Ali Kizilay di nivîsara xwe da cî da mijara Zerduştiyê.
Di vê hejmarê da her wisa hûnê hevpeyvîneke ku me bi birêz Salar Osman (Cîgirê Wezîrê Çandî yê Herêma Kurdistanê) re kiriye bixwînin. Nivîsara dawî jî ya birêz Nasır Kemaloğlu ye ku di herjamarên berê da du beşên wî hatibûn belavkirin.
Heta hejmareke din bimînin di xweşiyê da.

Merhaba

24 Haziran’da Türkiye cumhurbaşkanı ve parlamentoyu seçmek üzere sandığa gidiyor.
Doğal olarak biz de bu sayımızda ağırlıklı olarak 24 Haziran seçimlerine yer verdik.
24 Haziran seçimlerini öncekilerden farklı kılan önemli yanlar var. Bu seçim her şeyden önce öngörülen zamanından çok önce yapılıyor; yani baskın bir seçim. İkincisi, 24 Haziran seçimlerine OHAL rejiminin yol açtığı yoğun baskı ve anti demokratik koşullarında gidiliyor. Bu durum ister istemez yapılacak seçimlerin meşruiyetine gölge düşürecek faktör. Üçüncüsü ve önemlisi Türkiye’nin 24 Haziran seçimleriyle Cumhurbaşkanlığı sistemi denilen bir sistem değişikliğine gidiyor olmasıdır. Türkiye’de ayrıca ilk kez siyasi partiler ittifak halinde seçime girebiliyorlar ki bu da oldukça yeni bir durum.
Yazarlarımızın çoğu yazılarını bu konuya ayırmayı tercih ettiler. Bayram Bozyel yazısında Cumhurbaşkanlığı Sistemine yol açan siyasal süreci irdelerken, Çetin Çeko dünden bugüne Kürt seçmen davranışlarını etkileyen faktörler üzerine bir yazı kaleme aldı. Yazarlarımızdan Ali Haydar Fırat, AKP iktidarının Türkiye’yi erken seçime götürme gerekçelerini detaylı bir biçimde sorguladı. Ümit Tektaş ile Haydar Cihaner ise yeni seçimle gündeme gelen ittifaklar konusunu farklı açılardan ele aldılar. Yazarlarımızdan Ahmet Kani Kürtçe olarak yazdığı makalesinde seçimlerde dil konusunu öne çıkartmayı tercih etti.
Geriye kalan yazarlarımız da birbirinden değerli konulara yer verdiler.
Sayın Mazhar Kara, aktüel bir konuya; sanatçı ve siyaset ilişkisini ele alan bir makale yazdı. Sayın Neval Çelik kendi makalesinde Ortadoğu’daki gelişmelerin yanı sıra Irak seçimlerini bazı yönleriyle değerlendirdi. Bu sayımızda ayrıca Sayın Eskerê Boyik’ın, ünlü Kürt yazarı Heciyê Cindî’yi ve eserlerini tanıtan bir çalışmasına yer verdik.  Ali Kızılay ise yazısında Kürt kimliği ve Zerdüştlük konusunu işledi.
Bu sayımızda ayrıca Kürdistan Kültür Bakanı Yardımcısı Sayın Salar Osman ile yaptığımız bir röportaja yer verdik. Önceki iki sayıda yayınladığımız Nasır Kemaloğlu’nun Kürtçe yazımı ile ilgili yazısının son bölümü bu sayımızda yer alıyor.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

DENG'in 109. sayısını buradan okuyabilirsiniz.

 

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...