Merhaba,
Yeni bir Deng sayısı ile sizlerle birlikteyiz.
Siyasetin şu anki bir nolu gündemi 31 Mart 2019 tarihinde yapılacak yerel seçimler. İktidar, muhalefet ve Kürt tarafı olmak üzere bütün siyasi kesimler şimdiden 31 Mart yerel seçim hazırlıklarına başlamış bulunuyorlar. Gündemin diğer bir konusu ise Suriye ve hızlanmakta olan siyasi çözüm süreci. Suriye kadar diğer bir önemli gelişme ABD’nin İran’a karşı başlattığı çok yönlü ambargo paketi.
Yazarlarımızdan Mesut Tek, bu sayı için kaleme aldığı makalesinde Türkiye’de sürüp giden otoriterleşme ve siyasi kutuplaşmayı ele alıyor, tek adam yönetimine dönüşen Erdoğan başkanlığındaki iktidarın keyfi uygulamalarının yol açtığı siyasi sonuçları masaya yatırıyor.
Yazarlarımızdan Çetin Çeko ise yazdığı makalesinde son dönemde yoğun siyasi ve diplomatik bir trafiğe konu olan Suriye krizinin geldiği son aşamayı ve olası sonuçlarını irdeliyor.
Yazar Mazhar Kara, Deng’in bu sayısı için Türkiye’deki İslami hareketin karakterini ele alan bir makale yazdı. Ümit Tektaş ise yazısında ABD ile yaşanan gerilimle tırmanışa geçen ekonomik krizin farklı boyutlarını ele aldı.
Deng’in bu sayısında ayrıca Mahmut Bozarslan’ın farklı ülkelerdeki çözüm süreçleri deneyimlerine ilişkin bir değerlendirmesini okuyacaksınız. Sayın Said Veroj’un makalesinde ise Kerkük’ün tarihi, siyasi ve etnik yapısı ile ilgili çarpıcı bilgiler yer alıyor.
Mehmet Bayrak’ın, Türkiye’nin kuruluş sürecinde izlediği Kürt politikasının ele alındığı makalesinin yanı sıra, Bayram Bozyel’in ahlak konusunu ayrıntılı ele aldığı bir makalesi bu sayıda yer alıyor.
Deng’in bu sayısında son olarak Eskerê Boyik’ın Kürt yazar Casimê Celil’in yaşamını konu alan yazısı ile Nasır Kemaloğlu’nun Kürtçe’de sözcüklerin çift kullanımını işleyen bir yazısını bulacaksınız.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...