Merhaba,
Yoğun bir siyasi gündem konularıyla yeniden birlikteyiz.
Türkiye 31 Mart 2019’da yerel seçimlere gidiyor. Bütün taraflar şimdiden hummalı bir çalışmaya başlamış durumda. 31 Mart seçimlerinde dikkat çekici bir gelişme, PSK ile PAK’ın öncülük ettiği Yurtsever Demokrat İttifak’ın bağımsız adaylarla Kürdistan’da seçimlere katılıyor olması. Kürt halkına dayatılan çok yönlü kuşatmaya karşı ulusal ve özgürlükçü bir seçenek olmaya aday söz konusu ittifakın, Kürt siyasetine yeni bir dinamizm ve çoğulcu bir nitelik kazandıracağı yönündeki beklentiler yüksek.
Bu konuya ilişkin Mazhar Kara, Vedat Paçal ile Haydar Cihaner birbirlerini tamamlayan ama aynı zamanda konuya farklı yaklaşmayı imkân kılan yazılar yazdılar.
Diğer önemli bir gündem maddesi de Suriye, özel olarak da ABD Başkanı Trump’ın Suriye’den asker çekme kararından sonra Suriye bağlamında yaşananlardan oluşuyor. Yazarlarımızdan Ekrem Önen, Ümit Tektaş ile Hasan Tuzcu; sağ olsunlar, onlardan her biri bu süreci çok yönlü ve doyurucu bir biçimde irdeleyen değerlendirmelerde bulundular.
Bu sayıda yer verdiğimiz konulardan biri de Kürdistan Sosyalist Partisi dahil Kürdistan isimli partiler hakkında anayasa Mahkemesi tarafından peş peşe açılan kapatılma davaları. Yazarlarımızdan ve aynı zamanda hukukçu Hasan Dağtekin, PSK ile ilgili işleyen kapatma davası süreci ile ilgili yazdığı makale ile bu konuya büyük ölçüde ışık tutmuş bulunuyor.
Bu sayımızda ayrıca birbirinden değerli değerlendirmeler okuyacaksınız.
Sayın Said Veroj’un Mahabad Cumhuriyeti döneminde yapılan sosyal ve eğitsel faaliyetlere ilişkin yazısını, Muzur Çem’in “Alevilerin Alevilik Asimilasyonu” başlıklı makalesini ve Mehmet Bayrak’ın Türk devletinin 100 yıllık Kürt politikasının açmazlarını ortaya seren değerlendirmesini ilgiyle okuyacağınızı umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...