MERHABA

Bu sayıda farklı bir duygu ile karşınızdayız. Deng’in 100. sayısını çıkartmanın haklı gururunuzu yaşıyoruz. Deng gibi siyasi misyonu olan bir derginin 100. sayısına ulaşması Kürt yayıncılığı adına büyük bir başarıdır. Deng’in başarısı, Kürt halkının son çeyrek yüzyılda özgürlük yolunda kat ettiği yolun da bir nişanesidir. Deng Dergisi siyasi kararlılığın, zafere olan inancın, büyük bir mücadele azminin, davaya adanmışlığın, sabır, fedakârlık ve çelikten iradenin diğer adıdır. Deng Dergisi; yüzlerce çalışanın, yazı işleri müdürü ve sahibin, gönüllü dağıtıcısı ve yazarın ve on binlerce okuyucunun ortak eseri olarak bu gün vardır ve var olmaya devam edecektir.

Bu sayımızda Deng Dergisi’nin gönüllü yazarlarından Yılmaz Çamlıbel, Ali Haydar Koç, İbrahim Güçlü ile Hasan Dağtekin’in 100. sayıya ilişkin değerlendirmelerini okuyacaksınız.

Bu sayıda ayrıca Kürdistan Sosyalist Partisi PSK’nin legalleşme hikâyesine yer verdik. 36 yıllık sürgün yaşamından sonra 17 Ekim 2015 tarihinde bir grup arkadaşıyla ülkeye dönen PSK Genel Sekreteri Sayın Mesut Tek, PSK’nin legalleşmesine ilişkin ayrıntıları okuyucularımız için kaleme aldı.

Bu sayımızda yer verdiğimiz konulardan biri de Suriye krizi. Bayram Bozyel, Suriye krizinin ulaştığı yeni boyutları ve uluslararası yansımalarını içeren detaylı bir değerlendirmede bulundu.

Değerli akademisyen Vahap Coşkun ile son siyasal süreç hakkında yaptığımız röportajın ilginizi çekeceğine inanıyoruz. Prof. Dr. Sayın Bilal Sambur ise Kürt halkının yüz yıllık yarası Sykes-Picot’a ilişkin açıklayıcı bir makale yazdı.

Bu sayımızda ayrıca Sait Aydoğmuş’un Siyasal Çoğulculaşmanın Gereklliği ve ”Örgütsel-Siyasal Birlik” başlıklı yazısı yer alıyor.

Yazarlarımızdan Mazhar Kara bu sayımız için Sahiden ‘Türk Sorunu’ başlıklı bir makale yazdı. Kara, makalesinde ırkçı referanslarla kodlanmış bir siyasi anlayışın ilgilendiği her olayı, her olguyu nasıl soruna dönüştürdüğünü kendi üslubu içinde açıklıyor.

Sayın Murat Dağdelen ise bu yazısında aktüel bir konu olan ‘Hendek’ meselesine odaklanmış. Devletin Kürt sorunundaki ‘çözümsüzlük’ politikasını ve PKK’nin çatışmaları şehir merkezlerine taşıyan anlayışını yoğun bir eleştiriye tabi tutmuş.

Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

DENG

DENG'in 100. Sayısını Buradan Okuyabilirsiniz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...