Gururluyuz, çünkü 27 yıllık yayın serüvenimizde 100. Sayımızı geride bıraktık. Kürdistan gibi ateşten bir coğrafyada bu kolay bir iş olmasa gerek. 100. sayımızı geniş bir okur ve yazar kitlesiyle coşkulu bir şekilde kutladık.
 24.01.2016 tarihinde Deng’in 100 sayısı vesilesiyle Diyarbakır’da yaptığımız “Geçmişten Gelece Kürt Basını” konulu panel, yüzlerce yazar, gazeteci, akademisyen ve aydının katılımıyla tam bir şölene dönüştü. Panelimiz, 100 yılı aşan Kürt basın tarihi bakımından bir ufuk turu ve hatırlama platformuna dönüştü.
 Bu vesileyle bir kez daha Deng’in 100 sayılık serüveninde emeği geçen bütün kadın ve erkeklere teşekkürler. 100. Sayı şenliğinde coşkumuza coşku katan bütün dostlar, sağ olsunlar.
 101. sayımızda yine farklı, yoğun ve ağır gündem konularıyla karşınızdayız.
 Kürdistan’ın önemli bazı ilçelerinde can almaya devam eden silahlı çatışmalar gündemin bir numaralı konusu. 6 Kürt örgütü söz konusu savaşa dur diyebilmek amacıyla 6-7 Şubat 2016 tarihinde Diyarbakır’da “Kürdistan’da savaşın sonlandırılması ve siyasi çözüm perspektifi” konulu bir Konferans gerçekleştirdi. Konferansta çatışmalı süreç çok yönlü tartışıldı ve ortaya konulan çözüm önerileri bir sonuç bildirisi şeklinde kamuoyu ile paylaşıldı
 Bu sayımızda Diyarbakır Konferansı’nda sunum yapan PSK Genel Sekreteri Mesut Tek ile akademisyen Yrd. Doç. Dr. Naif Bezmen’in konuşma metinlerine yer veriyoruz.
 Bu sayıda ayrıca Yazar Hıdır Yalçın ile Akademisyen Aziz Yağan’ın savaşın yıkımını irdeleyen yazıları yer alıyor.
 Bölgenin ve Türkiye’nin diğer bir yakıcı gündemi ise hiç şüphesiz sürüp giden Suriye iç savaşı. Bu konuyu da meseleyi yakından takip eden Uluslararası Siyaset Uzmanı Dr. Arzu yılmaz ile konuştuk. Sayın Arzu Yılmaz, kendisiyle yaptığımız röportajda, Suriye’ye ilişkin akla gelen birçok soruya açıklık getirdi.
 Ayrıca, Suriye Kürt Demokrat İlerici Partisi Yürütme Kurulu üyesi Sayın Elî Şemdin dergimiz için Suriye konusunu birinci elden ele alan bir makale yazdı.
 Bu sayımızda yer verdiğimiz konulardan biri de Diyarbakır 5 Nolu Cezaevi. 12 Eylül darbesinden 36 yıl sonra TBMM çatısı altında nihayet Diyarbakır Cezaevi ile ilgili bir komisyon kuruldu. Diyarbakır Cezaevi gerçeğini bütün boyutlarıyla ortaya çıkarma iddiasıyla kurulan komisyon 18 Şubat 2016 tarihinden itibaren dönemin mağdurlarını dinlemeye başladı. TBMM Diyarbakır Cezaevi Komisyonu’nun ilk başta dinlediği tanıklardan Sayın Mesut Baştürk, Nuri Sınır ve Bayram Bozyel konuya ilişkin görüşlerini Deng için kaleme aldılar.
 Dergimizin değerli yazarlarından akademisyen Bilal Sambur ise, Deng’in bu sayısı için “Ortaduğu’da Kürtler, Kürtlerde Ortadoğu” başlığı altında Kürt sorununu değişik boyutlarıyla irdeleyen çarpıcı bir yazı yazdı.
 Eğitimci yazar Mazhar Kara’nın “Çağdaş Yönetim Yaklaşımları” başlıklı tez konusu yazısı bu sayımızda yer verdiğimiz konular arasında.
 Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.
 
 
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...