Merhaba,

Yeni, sıcak ve yoğun içerikli bir sayı ile karşınızdayız. 

15 Temmuz’da ordu içindeki cuntacı bir grubun giriştiği askeri darbe girişimi Türkiye’deki bütün dengeleri altüst etti. Darbe girişiminden hemen sonra OHAL yönetimi ilan eden AK Parti hükümeti, darbeye kalkışanlara karşı yoğun operasyonlar başlattı. Ancak söz konusu operasyonların kapsama alanı gün geçtikçe genişledi ve iş zamanla tam bir cadı avına dönüştü. 

Gelinen aşamada, askeri darbe dönemlerine benzer bir baskı ve korku rejimi söz konusu. Demokrasinin temel bir unsuru olan basının sesi kesiliyor, toplumun vicdanı aydınlar tutuklanıyor, üniversite öğretim üyeleri işten atılıyor, on binlerce kamu görevlisi; öğretmen, memur açığa alınarak sindirilmek isteniyor. Hükümet, OHAL yasasına dayanarak çıkardığı Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK), her gün keyfi, otoriter ve hukuk dışı yeni bir uygulamaya imza atıyor. Düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğü ciddi kısıtlamalarla karşı karşıya. Hükümetin, Meclisi baypas ederek 28 belediyeye kayyum ataması hem halkın iradesine, hem de güçler ayrılığına dayalı hukuk devleti ilkesine vurulmuş bir darbe.

Türkiye’nin 20 Ağustos’ta Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) unsurlarıyla Cerablus’a girişi bölgesel denklemleri önemli oranda değiştirecek diğer bir gelişme.

Bu sayımızda ağırlıklı olarak bu iki olaya odaklandık. 15 Temmuz darbe girişimi ve Türkiye’nin Cerablusa girişiyle ilgili gelişmeleri mercek altına aldık

PSK Genel Başkanı Sayın Mesud Tek, Deng’teki bu yazısında 15 Temmuz darbe teşebbüsü ile Türkiye’nin Cerablus’a girişinin içerde ve dışarda yol açtığı yeni siyasi ittifaklara dikkat çekti.

Değerli iki akademisyen, Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden Sayın Doç. Dr. Vahap Coşkun ve Artuklu Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden Sayın Dr. Naif Bezwan ile askeri darbe girişiminden, bunun iç politikadaki yansımalarına; Cerablus işgalinden olası bir yeni çözüm sürecine kadar birçok konuyu konuştuk. Her iki değerli Hocamızla yaptığımız röportajlar son gelişmelere önemli oranda ışık tutacak nitelikte. 

Dengin bu sayısında ayrıca Doğu (İran) Kürdistan ile Güneybatı (Suriye) Kürdistan’a içerden bakan iki yazı var. İlki, İKDP Polit Büro üyesi Sayın Rustem Cihangiri’ye, diğeri de PDPKS Polit Büro üyesi Sayın Ahmed Kasım’a ait.

Sayın Said Veroj, bu sayıda Suriye Kürt hareketinin dünü ve bugününü detaylı ele alan bir yazı yazdı. Sayın Neval Çelik ise Deng’in bu sayısı için “AKP iktidarı ve Kürt Sorunu” başlıklı bir makale kaleme aldı. Politkacı-Yazar Nuri Sınır’ın yazdığı yazıda da, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nden hareketle; Savaş, Barış ve Kürt Meselesi temaları ayrıntılı bir biçimde ele alınmış. Sayın Ahmed Kani’nin yazısında ise Kürt basınının yüz yıllık serüveni çok yönlü anlatılmış.

Bu sayıda ayrıca Sayın Ali Haydar Fırat’a ait “Darbe girişimi ve Özgürlükler”, Bayram Bozyel’in siyasi ilişkilerde ahlaki değerleri öne çıkartan yazıları yer alıyor. PSK’nin Gençlikten sorumlu MYK üyesi Cıwan Umut Aytaç’ın “Bir Gençlik Kampı Hikâyesi” başlıklı yazısı, aynı zamanda Türkiye’nin Kürt sorununda geldiği noktanın da hikâyesi.

Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

 

Deng'in 103. Sayısını buradan okuyabilirsiniz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...