Merhaba,

Yine sıcak, yoğun ve sarsıcı gündem konuları ile karşınızdayız.

15 Temmuz darbe girişiminden sonra hükümetin ilan ettiği OHAL’in yol açtığı boğucu atmosfer devam ediyor. Başta devlete dönük olarak ilan edildiği söylenen OHAL sistemi zamanla bu amacından saparak toplumun geniş kesimlerine dönük bir baskı aygıtına dönüştü. İçeride izlenen gerilim politikası dışarıda da yeni sorun odaklarının ortaya çıkmasına yol açtı. Hükümetin izlediği gerilim politikası her geçen gün yeni bir krize kapı aralamakta, artarak biriken ekonomik, siyasi ve diplomatik sorunlar Türkiye’yi topyekûn bir krize doğru hızla sürüklemektedir

Cerablus operasyonu ile Suriye’ye yapılan askeri müdahale Türkiye için bataklığa dönüşmek üzere. Musul meselesi nedeniyle Irak ile ilişkiler iyice gerildi. Son dönemde Avrupa Birliği ile yaşanan restleşme Türkiye’yi bir yol ayırımına getirdi. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan Musul ve Lozan tartışmaları üzerinden Türkiye’nin yayılmacı emellerini apaçık ortaya serdi.

Bütün bu kaotik ortamda AKP hükümeti, uzun bir süredir gündemde tuttuğu Başkanlık Sistemi konusunu MHP’nin desteğiyle yeniden gündeme getirdi. AKP ve MHP’nin üzerinde uzlaştığı Türk tipi başkanlık sistemine ilişkin tasarı nihayet 10 Aralık 2016 tarihinde Meclise sunuldu. 

Gelinen aşamada toplumun diğer kesimleri gibi Kürt toplumu ve onun siyasi aktörleri de söz konusu Türk tipi başkanlık sistemini yakından izleyip tartışmak ve ona ilişkin bir tutum ortaya koyma göreviyle karşı karşıya.

Bu sayıda bütün bu gelişmelere ilişkin birçok değerli analize yer verdik.

Sayın Ali Haydar Koç her zamanki derin birikimiyle Musul meselesinde Türk tarih tezlerinin yol açtığı karartmalara karşı Kürdistani tezleri ortaya koydu, tarihin arka planına ışık tutmaya çalıştı. 

Sayın Hasan Tuzcu ve Mazhar Karar ise yazılarında Türkiye’de kıyım aygıtına dönüşen OHAL durumunu ve diktatörlük-demokrasi sarkacının işleyişini farklı açılardan mercek altına almaya çalıştılar 

Bayram Bozyel ve Ümit Tektaş, Meclise getirilen Türk tipi başkanlık sisteminden yola çıkarak genel olarak değişik hükümet sistem biçimlerini, özel olarak da Türk tipi başkanlık önerisini irdeleyen makaleler yazdılar. 

Sayın Mesut Tek bu sayıdaki yazısında basında PSK’ye yöneltilen kimi iddialara açıklık getirdi. Yine   Seyidxan Pasûrî'nin PSK sürecine ilişkin olarak soru cevap tarzında kaleme aldığı çalışma oldukça öğretici nitelikte.

Bu sayımızda toplumsal ve aktüel gelişmelere yer veren iki yazı daha var. Biri Sevda Çelik’in Musul-Rakka hattında yaşanan savaşı işleyen yazısı, öteki de Rojhat Kızıl’ın gençliğe odaklanan sosyolojik analizi. Her ikisi de dikkatle okunacak türden.

Celadet Alan ise yazısında örgütsel mücadelede disiplin, ahlak ve kolektif davranış temalarını ön plana çıkartmış.

Sayın Bilal Sambur Deng Dergisi’nin bu sayıdaki makalesinde, herkesin merakla beklediği ABD’nin yeni Başkanı Donald Trump’ın Kürt sorununda nasıl bir politika izleyeceği meselesine yer verdi.  

Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz. 

 

Deng'in 104. Sayısını buradan okuyabilirsiniz.

 

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...