Kürtlerin kendi geleceğini belirleme hakkına sahip olduğunun altını çizen HDP ve Hüda-Par’ın da bulunduğu Kürt siyasi partileri, Kürdistan Bölgesi’nde 25 Eylül’de yapılacak bağımsızlık referandumuna karşı olanların iyi niyetli olmadığını belirtiyor.
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’daki Kürt siyasi partileri, farklı siyasi çizgileri olsa da 25 Eylül’deki referanduma destek verilmesi konusunda hemfikir.
25 Eylül yakınlaştıkça Kürdistan Bölgesi’nde komşu ülkeler ve Kürt siyasi partilerinin tavırları gelişmelere ve olaylara göre netleşiyor.
7 gündür Diyarbakır’da Ekin Ceren Parkı’nda ‘Vicdan ve Adalet’ nöbetine katılan HDP Diyarbakır Milletvekili Ziya Pir, eylemleriyle Türkiye’nin Kürdistan Bölgesi referandumuna karşı gösterdiği tavrı da protesto ettiklerini belirtiyor.
Rûdaw’a konuşan Ziya Pir, şunları söyledi:
“Başlattığımız ‘Vicdan ve Adalet’ eylemi aynı zamanda Güney Kürdistan’daki referanduma destek mahiyetindedir. Dünyadaki her ulus gibi Kürtlerin de kendi kaderini tayin etme hakkı vardır. Biz 25 Eylül referandumunu destekliyoruz.’’
Siyasal açıdan HDP’den çok farklı bir siyasi çizgiye sahip olmasına rağmen Hüda-Par’ın da 25 Eylül referandumuna ilişkin görüşü aynı. Hüda-Par da tıpkı HDP gibi Kürdistan bölgesi halkının kararına saygı gösterilmesi gerektiğini belirtiyor.
Hüda-Par Diyarbakir İl Başkanı Ercan Şenol, “Hiç kimsenin Güney Kürdistan’ın referandumuna olumsuz tavır göstermeye hakkı yok. Karar Kürt halkının kendi kararı. Kürt halkı kendisi ve çocukları için bir gelecek kurmak istiyor’’ dedi.
Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) ise bu konuda Türkiye ve İran’ı, Kürtlerin elde ettiği kazanımlara karşıt olmakla suçladı.
Referandum karşıtı söylemleri ‘psikolojik bir savaş’ olarak tanımlayan PSK Genel Sekreteri Mesut Tek, “bu tartışmaların Kürtleri güçten düşürmek ve umutları kırmayı amaçladığını” belirtti.
Mesut Tek “Bazıları referandumun zamanı olmadığını söylüyor. Ama bu kişiler zamanın ne zaman uygun olduğunu söylemekten kaçınıyor. Bu meşru bir haktır ve hiçbir şekilde referandumun gerçekleşmesi engellenmemeli’’ dedi.
Kürt partileri, ne olursa olsun referandumun desteklenmesini, Kürtlerin meşru haklarını elde etme ve geleceği hakkında karar verme haklarının olduğunun altını çiziyor.
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...