Kürdistan Bağımsızlık Referandumuna Destek İnisiyatifi Diyarbakır’da gerçekleştirdiği toplantı ardından çalışmalarına başladı.
15 Temmuz’da Diyarbakır’da bir araya gelen Kürdistani parti, örgüt ve aydınların gerçekleştirdikleri çalıştayda oluşturulmasına karar verilen Bağımsızlık Referandumuna Destek İnisiyatifi, bugün gerçekleştirdiği toplantısında referanduma destek çalışmalara başlayacağını duyurdu.
İnisiyatifin amacının Kürt kentlerinde referanduma desteği artırmak ve Türkiye kentlerinde de referandum karşıtı sert tutumu yumuşatmak olduğunun vurgulandığı toplantıda inisiyatifin çalışma alanı olarak Kürt kentleri ve Ankara ile İstanbul gibi Türkiye’nin büyük kentleri olarak belirlendi.
İnisiyatifin çalışmalarıyla ilgili Kürdistan24’e konuşan Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Sekreteri ve İnisiyatif üyesi Mesut Tek, gerçekleştirecekleri çalışmalarla referandumun meşruiyetini muhataplarına izah edeceklerini vurgulayarak, “Ortadoğu politikalarında etkileri büyük olan dünyanın güçlü ülkelerinin Kuzey Kürdistan halkının Güney Kürdistan’da gerçekleştirilecek bağımsızlık referandumunu desteklediklerini göstermeye çalışıyoruz.” dedi.
Mesut Tek, bu ülkelere Kürdistan’ın bağımsızlığının Ortadoğu’da barışa nasıl önayak olacağını göstermeye çalıştıklarını söyledi.
İnisiyatif üyesi Mehmet Emin Kardaş ise yapıcı bir dille referandumun haklılığını insanlara anlatacaklarını belirterek “Siyasi partiler, örgütler ve bağımsız şahsiyetler bir araya gelerek bu inisiyatif oluşturuldu. Referandum sürecinin zarar görmemesi için aklı selim davranmak zorundayız. Bu yüzden diyaloglarımızda bu temelde tutum belirleyeceğiz.
Kürt kentleri ve Türkiye metropollerinde panel ve konferanslar düzenlemeyi öngören inisiyatif, bu çalışmalardan sonra başkent Erbil’e bir ziyaret gerçekleştirecek.
İnisiyatif, Erbil ziyaretinde Kürdistan’daki Goran Hareketi ve İslami Toplum Hareketi yetkilileri ile referanduma destek sunmaları için görüşmeler gerçekleştirecek
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...