Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi Kuzey Kürdistan illerinde seçilen milletvekillerine bir mektup göndererek, onlardan referanduma destek olmalarını istedi.
Güney Kürdistan’da siyasi partilerin büyük çoğunluğunun katıldığı bir toplantıda referandum kararının alındığı belirtilen mektupta, Kürdistan Bölgesi Yönetimi referandum kararını Bağdat yönetiminin izlediği ayırımcı ve anayasaya aykırı politikası sonucu almıştır, daha doğrusu almak zorunda kalmıştır. 2005 yılında, Kürtler bugünkü Irak Anayasası’nın yazılması ve kabulünde önemli bir rol oynadılar. Irak Anayasası eşit ortaklığı ifade eden federal bir anayasa olarak kabul edilmişti. Ama daha sonraki süreçte Bağdat yönetimi Anayasa’ya bağlı kalmadı, gereklerini yerine getirmedi” denildi.
Bağdat hükümetinin başta Kerkük ve öteki “sorunlu bölgeler” ile ilgili Irak Anayasasının 140. Maddesini uygulamaktan kaçındığı, IŞİD’e karşı savaşında Peşmergeleri yalnız bıraktığı belirtilen mektupta, Bağdat hükümetinin söz konusu uygulamalarının birlikte yaşamayı olanaksız hale getirdiğine vurgu yapıldı.
Milletvekillerine yönelik olarak “Siz de takdir edersiniz ki bu durumda Kürtlerin geleceklerini korumak ve güvence altına almak amacıyla yeni arayışlara girmesi doğaldır.
Bu bağlamda, IKBY’nin kendi geleceğini belirlemek amacıyla referandum yapması meşru ve demokratik bir haktır. Bu hak uluslararası hukuk tarafından da güvence altına alınmıştır.
“Referandum kararı, Kürtler kadar, Kürdistan Bölgesi’nde yaşayan, Türkmenler, Asuriler, Keldaniler, Arapların, farklı dine ve mezhebe bağlı toplumsal kesimlerin desteğini de şimdiden almaya başlamıştır” denilen mektupta ayrıca şu görüşlere yer verildi:
“Bir kısım siyasi parti, sivil toplum kuruluşu temsilcisi ve şahsiyetlerin katılımıyla 15 Temmuz 2017 günü Diyarbakır’da yapılan ‘Kürdistan Bağımsızlık Referandumu Çalıştayı’ında seçilen İnisiyatif olarak IKBY’nin bağımsızlık referandumu kararına ve 25 Eylül’de çıkacak demokratik iradeye saygı duyulup tanınmasının, ahlaki ve vicdani bir gereklilik olduğuna, bölge barışı ve güvenliğine hizmet edeceğine inanıyoruz.
Kanımızca söz konusu referandum Türkiye Cumhuriyeti ve bölge için bir tehlike değil, aksine iki ülke arasında varolan iyi komşuluk ilişkilerini siyasi, ekonomik ve kültürel alanda daha da geliştirecek ve bölgede barış ve huzurun sağlanmasına katkı sunacaktır.”
Milletvekillerini, partilerinde ve parlamento çalışmalarında referandum sonucu ortaya çıkacak iradeye saygı gösterilmesi için çaba sarf etmeye çağıran mektubun sonunda şöyle denildi:
“Emin olunuz ki IKBY’nin kendi iradesini ortaya koymak amacıyla yapacağı referanduma verilen her destek, bölgede huzur, güven ve istikrarın sağlanmasına katkı sunacak, Türkiye’de Kürd sorununun barışçıl, demokratik ve diyalogla çözümüne hizmet edecektir.”
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...