Bağımsız Referandumunu Destekleme İnisiyatifi, hazırladığı yol haritası uyarınca bölge milletvekillerine gönderdiği mektupla ilgili bir açıklama yaptı. İnisiyatif açıklamasında şu görüşlere yer verildi:

BASINA
15 Temmuz günü Diyarbakır’da, 25 Eylül’de Güney Kürdistan’da yapılacak referandumu değerlendirmek amacıyla düzenlenen çalıştayda oluşturulan “Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi”, yapacağı çalışmalara ilişkin hazırladığı yol haritası uyarınca, 1 Ağustos günü bölge milletvekillerine bir mektup gönderdi.
Parti ayrımı gözetilmeksizin bölge milletvekillerine gönderilen mektuplarda, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) 25 Eylül tarihinde “Bağdat yönetiminin izlediği ayırımcı ve anayasaya aykırı politikası sonucu” referandum yapma kararı almak zorunda kaldığı belirtiliyor ve “2005 yılında, Kürtler bugünkü Irak Anayasası’nın yazılması ve kabulünde önemli bir rol oynadılar. Irak Anayasası eşit ortaklığı ifade eden federal bir anayasa olarak kabul edilmişti. Ama daha sonraki süreçte Bağdat yönetimi Anayasa’ya bağlı kalmadı, gereklerini yerine getirmedi” denildi.
Bağdat yönetiminin izlediği politikalarla birlikte yaşamayı imkânsız hale getirdiği belirtilen mektupta, Irak Kürdistanı Bölgesel Yönetimi’nin geleceği güvence altına almak amacıyla arayış içine girmesinin doğal olduğu dile getirilerek, “Bu bağlamda, IKBY’nin kendi geleceğini belirlemek amacıyla referandum yapması meşru ve demokratik bir haktır. Bu hak uluslararası hukuk tarafından da güvence altına alınmıştır” denildi.
Referandum kararının bölgede yaşayan tüm dini ve etnik gurupların desteğini aldığına vurgu yapılan ve referandumun “Türkiye Cumhuriyeti ve bölge için bir tehlike değil, aksine iki ülke arasında var olan iyi komşuluk ilişkilerini siyasi, ekonomik ve kültürel alanda daha da geliştirecek ve bölgede barış ve huzurun sağlanmasına katkı sunacaktır” denilen mektupta milletvekillerine referandumla ortaya çıkacak iradeye saygı gösterilmesi için çaba sarf etmeleri istendi.
Mektubun sonunda “IKBY’nin kendi iradesini ortaya koymak amacıyla yapacağı referanduma verilen her destek, bölgede huzur, güven ve istikrarın sağlanmasına katkı sunacak, Türkiye’de Kürd sorununun barışçıl, demokratik ve diyalogla çözümüne hizmet edecektir” denildi.

05 Ağustos 2017
Bağımsızlık Referandumunu Destekleme İnisiyatifi
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...