Doğu (İran Kürdistanı) ve Güney Kürdistan’ın (Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi ) önemli bir kesimi 12 Kasım 2017 gecesi şiddetli bir deprem ile sarsıldı.
Deprem en çok Doğu Kürdistan’ın Kirmanşan ve Güney Kürdistan’ın Derbendixan ve Halepçe şehirlerinde can ve mal kaybına yol açtı.
Şu ana kadar depremden dolayı, Doğu Kürdistan’da 530, Güney Kürdistan’da 10 insanımız yaşamını yitirdi. Doğu Kürdistan’da 7500’den fazla, Güney Kürdistan’da da 500’den fazla insanımız yaralandı.
Depremden hemen sonra, gerek bizler Kürdistani siyasi parti ve hareketler olarak; gerekse çok sayıda Sivil Toplum Kuruluşu deprem bölgesindeki kardeşlerimize yardım ulaştırmak için bir çok girişimde bulunduk. Ama Türkiye Devleti'nin bir çok yasal ve fiili engeline maruz kaldığından yardım kampanyası girişimleri organize edilememektedir.
Aynı şekilde İran Devleti kendisi dışında hiç kimsenin deprem bölgesine doğrudan yardım ulaştırmasına izin vermiyor. Aynı zamanda kendisinin yardımları da henüz istenilen düzeyde değil, hatta bilerek yavaş hareket ettiği söyleniliyor. Yerel kaynaklar ve Doğu Kürdistanlı Partiler İran’ın düşmanca tavrından ötürü dünya kamuoyunu uyarıyor. Kirmanşan halkı da bugün haber ajanslarına yansıdığı gibi yardımların yetersizliğinden ve yavaş yapılmasından bahsediyor.
Türkiye ve İran Devletleri’ni, deprem bölgelerine yardım ulaştırılması önündeki her türlü yasal ve fiili engelleri kaldırmaya çağırıyoruz.
BM, AB ve uluslararası tüm kurumları Kirmanşan ve Derbendihan'daki deprem mağduru kardeşlerimize en kısa zamanda gerekli tüm yardımları ulaştırmaya ve özellişkle İran Devleti’nin yardımlara engel olmaması için girişimleri yoğunlaştırmaya çağırıyoruz.
Kürdistan’ın dört parçasında, Avrupa’da ve diğer ülkelerde yaşayan tüm Kürt ve Kürdistanlıları, Kürdistan Bölgesel Yönetimindeki resmi ve sivil kuruluşlar ile, Avrupa’daki resmi ve sivil kuruluşlar aracılığıyla deprem mağduru kardeşlerimize yardımları ulaştırmaya çağırıyoruz.
Her parti ve sivil kuruluşu da, fiili olarak, maddi destek ve gerekli diğer yardımları ulaştırmak için gerekli her türlü girişimlerde bulunmaya çağırıyoruz.
Deprem mağduru kardeşlerimize yardımları ulaştırabilmek için herkesi seferber olmaya çağırıyoruz.

15.11.2017
Azadi Hareketi , PAK, PDK-Bakur, PSK
primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...