25.09.2018 günü Diyarbakır’da, Bağımsızlık Referandumu’nun birinci yıl dönümü münasebetiyle PSK,Azadi Hareketi, PAK, PDK, tarafından ortak bir basın toplantısı gerçekleştirildi.
Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, Kürdistan Demokratlar Platform(PDK) Genel Başkanı Sertaç Bucak'ın ortak düzenlediği basın toplantısında,  açıklamanın Kürtçe metni PSK Genel Başkanı Mesut Tek, Türkçesini de PDK Genel Başkanı Sertaç Bucak tarafından okundu.
Açıklamada şöyle denildi.

25 Eylül 2017 Bağımsızlık Referandumu ve sonuçları meşrudur, destekliyoruz
25 Eylül 2017 günü Irak Kürdistan Bölgesi dahilindeki Hewler, Süleymaniye, Duhok ve Halepçe şehirleri ile, ile Güney Kürdistan’ın140. Madde kapsamındaki Kerkük dahil tümillerinde meşru ve demokratik bir bağımsızlık referandumu gerçekleşti.
Kararı Kürdistan Bölge Başkanı, Hükümeti ve  Parlamentosu tarafından alınan Referanduma katılım oranı %72 olurken, evet oylarının oranı da %93 oldu.

ABD, İngiltere, Rusya başta olmak üzere birçok devlet değişik boyutlarda da olsa, referandumun ertelenmesi yönünde tutum almışlardı.
Türkiye, İran, Irak ve Suriye ise sadece karşı çıkmakla kalmadılar. Engellenmesi için hazırlanan planı beraberce hayata geçirdiler.
Bütün bu karşı çıkış ve açık-gizli plan ve saldırılara rağmen 25 Eylül 2017 günü bağımsızlık referandumu yapıldı.Lê li gel van hemû îtirazan, li gel hemû plan û êrîşên vekirî û veşartî jî di roja 25ê îlona 2017an de Referandûma Serxwebûnê li dar ket.
Güney Kürdistan halkı içeriden ve dışarıdan gelen bütün baskı, tehdit, sindirme, engelleme girişimlerine, her türlü sinsi plana rağmen, büyük bir cesaret, kararlılık, dirayet gösterdi. Sandıklara giderek  %93 oy oranı ile bağımsızlığa evet dedi. Bu aynı zamanda meşru olan bir ulusal iradenin demokratik yollarla tüm dünyaya ilan edilmesiydi.
Bağımsızlık Referandumu’nun  birinci yıldönümünde hem referandumu hem de sonuçlarını saygıyla karşıladığımızı, desteklediğimizi bir kez daha belirtiyoruz.
Tüm tehdit ve engelleme girişimlerine rağmen referanduma engel olamayan tüm güçlerin, değişik düzeylerdeki katılım ve müdahalesi  ve iç ihanetin de desteğiyle 16 Ekim 2017 günü Kerkük’ün ve 140. Madde kapsamındaki diğer bölgelerin Haşdi Şahbi eliyle tekrar işgal edilmesi ise, halkımızın meşru, demokratik ulusal iradesinin çiğnenmesi, yok sayılmasıdır. Bu nedenle Kerkük’ün ve Güney Kürdistan topraklarının %40’ından fazlasının tekrar işgal edilmesini lanetliyoruz.
Güney Kürdistan’daki siyasi patilerden, Parlamento ve Hükümetten beklentimiz, halkın 25 Eylül 2017 referandumu ile ortaya koyduğu iradesine sahip çıkmalarıdır.
Bir kez daha Güney Kürdistan’ın siyasi parti ve yapılarını, ulusal kazanımların korunması, referandum ile ortaya konulan iradeye sahip çıkıp gereğinin yapılması amacıyla birlikte davranmaya çağırıyoruz.
25 Eylül Bağımsızlık Referandumu ile ortaya konulan iradenin  sahiplenilmesi ulusal bir görevdir.25.09.2018
Azadi Hareketi , PAK, PDK, PSK

Referandûma Serxwebûnê ya 25ê Îlon a 2017an û encamên wê meşrû ye û em piştgirîyê lê dikin
Di roja 25ê Îlona 2017an de,  li bajarên Herêma Kurdistanê (Hewlêr, Silêmanîye, Dihok û Helebçe)û li nevçeyên din yên Başûrê Kurdistanê,  yên ku mijara madeya 140î ne, referandûma serxwebûnê ya  meşrû, bi awayekî  demokratîk li dar ket.
Biryara Referandûma Serxwebûnê ji alîyê Serokatî, Hikûmet û Parlamentoya Herêma Kurdistanê ve hatibû wergirtin. Beşdarîya referandûmê ji %72, rêjeya dengên ‘Erê ji bo serxwebûnê’ jî  ji %93 bû.
Weke te zanîn Emerîka, Rûsya, Ewrûpa û gelek dewletên cîhanê daxwaz kiribûn ku referandûm bê tecîl kirin.
Dewletên weke Tirkîye, Îran, Iraq û Sûrîyeyê jî, ne bes li dijî referandûmê derketin; ji bo ku rê li ber referandûmê bê girtin jî, çi ji edstên wan hat kirin û  bi hevdu re planeke hevbeş meşandin.
Gelê Başûrê Kurdistanê, li gel hemû tehdît, zext, astengî, êrîş û planên qirêj yên derekî û navxweyî  jî, bi cesaret, bi biryardarî û  bi xwe bawerîyeke bi rûmet çûn ser sindoqan û ji %93 ji serxwebûnê re gotin ‘Erê’. Ev helwesta gelê me , herweha bi rêyên demokratîk  îlankirina îradeyeke  meşrû ya netewî bû jî.
Di yekemîn salvegera Referandûma Serxwebûnê de, em hem referandûmê û hem jî encamên wê bi rêzdarî silav dikin û careke din jî îlan dikin ku em piştgirîyê li vê îradeye gelê xwe dikin.
Wan hêz û aliyên ku bi plan û hewl û tehdîtên xwe nikarîbûn rê li ber referandûmê bigirin, bi alîkariya îxaneta navxweyî û bi destê Heşdî Şahbî , di roja 16yê octobr a 2017an de , careke din Kerkûk û wan nevçeyên ku mijara madeya 140î ne dane dagir kirin. Dagir kirina Kerkûkê û êrîşa 16yê octobrê, binpê kirin û tune hesibandina  îradeya meşrû, demokratîk û netewî ya gelê Başûrê Kurdistanê bû.Em careke din jî dagirkirana Kerkûkê û dagir kirina ji %40î zêdetirê xaka Başûrê Kurdistanê rûreş dikin.
Hêvî û daxwaza me ji partîyên sîyasî û  ji Hikûmet û Parlamentoya Başûrê Kurdistanê ew e ku,   li îradeye Referandûma 25e Îlona 2017an xwedî  derkevin.
Em careke din bangî hemû partîyên sîyasî dikin ku ,bi tifaq û yekgirtineke netewî û xurt  li destkeftîyên netewî  yên li Başûrê Kurdistanê xwedî derkevin, li îradeye refenadûmê xwedî derkevin û her bi hevdu re tev bigerin.
Lê xwedî derketina îrade û encama Referandûma Serxwebûnê ya  ku di 25ê Îlon a 2017 de li dar ket, divê em weke wazîfeyeke netewî qebûl bikin. 25.09.2018
Hereketa  Azadî, PAK, PDK, PSK

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...