Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK), Kürdistan Demokratlar Platformu(PDK-Bakur), Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK), Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (PDK-T) Azadi Hareketi, temsilcileri 2 Mayıs Çarşamba günü Diyarbakır Gazeteciler Cemiyetinde yaptıkları açıklamada, 24 Haziran’da yapılacak olan seçimlerde birlikte hareket edeceklerini duyurmuştu.
Basın açıklamasında “Kürdistani Seçim İttifakı’nı Halkımıza Müjdeliyoruz” başlıklı ortak bildiri kamuoyu ile paylaşılmıştı.
5 Kürt partisi, 04 Mayıs günü Diyarbakır’da HDP ile bir görüşme gerçekleştirdi.
Heyet, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, eski Mardin Büyük Şehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve HDP Diyarbakır Millet Vekilleri tarafından karşılandı.
Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK) Genel Başkanı Mesud Tek, Kürdistan Demokrat Platformu(PDK-Bakur) Başkanı Sertaç Bucak,Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik,Türkiye Kürdistanı Demokrat Partisi(PDK-T) Genel Başkanı Mehmet Emin Kardaş, Azadi Hareketi Sözcüsü Ayetullah Aşti'nin yer aldığı heyet daha önce 2 Mayıs’ta HÜDA-PAR ile görüşmüştü.
Kürdistanî Seçim İttifakı heyeti,  HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, HDP yöneticileri ve Vekillerine Kürdistanî Seçim İttifakı'nın amaçları hakkında bilgi verdi.
Görüşmede PSK Genel Başkanı Mesut Tek“24 Haziran seçimleri için olası en geniş ittifakı gerçekleştirmek için çalışma başlattık. Çalışmalarımız sonuç verene kadar devam edeceğiz. Kürtler belki tarihlerinde ilk defa böyle geniş bir uzlaşıya vardılar” dedi.
Görüşme sonrası basına açıklama yapan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Kürdistani seçim ittifakının kendilerini ziyaretlerinden büyük bir memnuniyet duyduklarını ifade etti. 24 Haziran Seçimleri öncesi oluşacak Kürt ittifakının Kürtlerin geleceği açısından, Kürtlerin yarınları açısından oldukça anlamlı ve oldukça önemlidir dedi. Buldan Heyetin bize ilettiği talepler bizlerin de kabul ettiği Kürt halkının ortak talepleri olarak gördüğümüzü belirtmek isteriz dedi. Bu talepleri önemsediğimizi ve buna en kısa zamanda bir cevap vereceğimizi belirtmek istiyorum ve bu ittifakın daha da büyüyüp gelişmesi için elimizden gelen katkıyı sunmak istiyoruz dedi.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...