Mesud Tek

22.05.2018


Kürdistani Seçim İttifakı’nın HDP ile de seçim işbirliği yapılması konusunda yürüttüğü çalışmaya ilişkin çok şeyler söylendi, yazıldı. Bu çalışma olumlu-olumsuz eleştiri, tepki aldı. Haklı bulmasam da düzeyli eleştirilere hep saygı duydum, “acaba eleştiriler doğru olamaz mı” diye düşündüm.
Söz konusu çalışmaya ilişkin öyle “eleştiriler” yapıldı ki, özellikle sosyal medyada öyle şeyler söylendi ki, benim gibi iyimserlik budalasını bile çileden çıkarttılar.
Ama ben bu yazımda sırtında yumurta küfesi olmayan, Engin Aydın’ın değimi ile klavye silahşörlerine, oturduğu yerden akıllı telefonuyla sağa sola sataşan, kendi pisliğini bulaştıranların saçmalıklarına cevap vermeyeceğim. Çünkü bu, bu hadsizlere hak etmedikleri bir paye biçmek olur. Ama kamuoyunun, özellikle de Kürdistani İttifak ile HDP arasındaki görüşmelerin yapılmasına sevinen, hesapsız kitapsızların gerçekleri bilme hakları var. Ve bu yazı bu amaçla kaleme alındı.
Konunun daha iyi açıklanması için biraz geriye gitmek gerekiyor.
Bu yılın başında, yani henüz daha erken seçim gündemde yok iken, olası bir erken seçim tarihi için ekim-kasım ayları tahmini yapılırken beş parti, PSK, PAK, Azadi Hareketi, ÖSP ve PDK-Bakur biraraya gelerek 2019 yılında yapılacak seçimlerde (Yerel, Meclis, Başkanlık) yapılabilecekleri görüştüler. Yapılan bir iki toplantı sonunda seçimlerde birlikte davranma ve HAK-PAR ile PDK-T’yi de toplantılara çağırma konusunda hemfikir oldular. Ve bu talep ilgili taraflara iletildi.
HAK-PAR ve PDK-T’den olumlu cevap alınmadı.
Yukarıda adı geçen beş siyasi parti ve örgüt seçimlere ilişkin görüşlerini ve yapılacaklara ilişkin önerilerini karşılıklı olarak paylaşırlarken, 5 Kürd şahsiyeti (M. Celal Baykara, İbrahim Güçlü, Behlül Yavuz, Bedirhan Şahismailoğlu ve Mehmet Vural) devreye girerek, 2019 yılında yapılacak seçimlerde ortak politika oluşturmak amacıyla, HDP ve HUDA-PAR dışındaki siyasi parti ve yapılara görüşme çağrısı yaptılar.
01.02.2018 günü biraraya gelen Azadi Hareketi, ÖSP, PAK, PDK-Bakur, PSK, Mehmet Celal Baykara'nın 5 Kürt aydını adına kendilerine ulaştırmış olduğu öneri değerlendirip, ''Azadi Hareketi, ÖSP, PAK, PDK-Bakur, PSK olarak kayıtsız-şartsız bir şekilde HAK-PAR ve PDKT ile seçim politikasını görüşmeye hazırız'' kararını aldılar ve bu kararı ilgili kişiye ilettiler.
PDK-T bu çağrıya olumlu cevap verdi.
HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç da Baykara’ya 07 Şubat 18 tarihinde gönderdiği mesajda “(…) yaklaşan yerel ve genel seçimlerle ilgili olarak, demokratik barışçı yol ve yöntemlerle çözüm talebi olan siyasi parti ve grupların, seçim konusunda bir değerlendirme toplantısı yapmada yarar görüyoruz” dedi.
“Eniştem beni niye öptü”
Doğrusunu söylemek gerekirse: kendi adıma yaklaşık 2 yıl boyunca siyası parti ve yapıların işbirliği önerilerini, artık ezberlediğimiz söylemler eşliğinde reddeden HAK-PAR’ın, beş bağımsız kişinin çağrısına olumlu cevap vermesini kuşkuyla karışık garipsemekle birlikte, “bardağın dolu tarafını görmek lazım, önemli olan yedi siyasi parti ve yapının biraraya gelmesidir” diye düşünmüştüm.
Beş bağımsız kişi ile siyasi parti ve örgüt yöneticileri bu süreçte üç kez biraraya geldiler. İlk toplantıdan sonra ÖSP “HDP niye toplantıya çağrılmadı” diyerek görüşmelerden çekildi.  Daha sonraki görüşmelerde bazen sertleşen tartışmalar yaşandı, ki bunu doğal karşılamak gerekir.  Ama doğal ve kabul edilir olmayan, yaşanan tartışmaların kamuoyunu manipüle etmek amacıyla çarpıtılarak aktarılmasıdır.
Yukarıya aldığım alıntıların da gösterdiği gibi beşli ittifak toplantılara kayıtsız şartsız katılacağını söylüyor. Sayın Karakoç’un Sayın Baykara’ya gönderdiği mektupta da herhangi bir şart koşulmuyor. Ama toplantılar sürecinde hem HAK-PAR’ın hem de toplantının çağrıcılarından bazılarının kayıtlı-şartlı geldikleri ortaya çıktı.
HAK-PAR Genel Başkanı Refik Karakoç ilk toplantımızda mealen “seçimlere bir parti aldı altında katılmanın önemli olduğunu anlattı, katılma hakkını elde etmeye en yakın partinin kendileri olduğunu ve bu nedenle seçime katılma hakkı elde etmeye odaklandıklarını hem toplantılara katılmak hem de örgütlenme çalışmalarını yürütmekte zorlanabileceklerini söyledi; işbirliği çalışmalarının Eylül ayının sonuna ertelenmesini önerdi.  Çünkü 2019 Mart ayında yapılacak yerel seçimlere parti olarak katılma hakkını elde edecek örgütlülük seviyesine ulaşmak için son tarih 2018 Eylül sonuydu.
Bu öneri kabul görmeyince Sayın Karakoç bu kez de toplantıda bulunan siyasi parti ve yapılardan, HAK-PAR’a seçim hakkını elde etmesi için, örgütler kurma noktasında kendilerine yardımcı olmalarını, oluşacak ittifakın şimdiden, eğer HAK-PAR seçimlere katılma hakkı kazanırsa onu destekleyeceğini deklare etmesini önerdi. Bu da kabul görmeyince, bu kez “bazı bölgelerin örgütlenmesinde bize yardımcı olun” dedi ve bu önerisi toplantıda bulunan bazı partiler tarafından kabul gördü. 
Sayın Karakoç ve bazı çağrıcılar görüşmenin HAK-PAR endeksli yürümesi için çaba harcadılar. Ve böylece iki yol boyunca siyasi parti ve örgütlerin işbirliği önerisini reddeden HAK-PAR’ın beş şahsiyetin davetine icabet etmesindeki asıl neden ortaya çıktı, eniştemin beni niye öptüğü de belli oldu: seçimlerde işbirliği oluşması için çaba sarf eden beşlinin HAK-PAR’ın örgütlenme çalışmasına eklenmesini sağlamak…
Bir başka neden ise HDP ile olası seçim işbirliğinin önüne set çekmekti, ki katılımcılardan bazıları hem toplantıda hem de sosyal medyada yayınladıkları paylaşımlarında bunu dile getirdiler: “toplantımızın amacı HDP ile işbirliğinin önünü kesmektir” dediler.
(Devam edecek)

primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...