Adem Özgür

Kürdistanî İttifak’ı oluşturan 5 partinin yöneticileri, Selahattin Demirtaş’ın “Keşke Kürt ittifakı başarılabilseydi” şeklindeki sözlerini “olumlu” karşıladı.

Edirne F Tipi Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla sorularımıza yanıt veren Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Kürt partilerinin biraraya gelmesi ve ittifaklarla ilgili düşüncelerini aktardı.

Demirtaş, şöyle dedi:

“Maalesef HDP ile Kürt partileri arasında, arzu ettiğimiz ittifak gerçekleşemedi. Keşke bu başarılabilseydi. Çünkü gerçekten de Kürtlerin kendi aralarında tarihi bir işbirliğine, ulusal bir ittifaka ihtiyaç vardır.

Halkımız da bunu sabırsızlıkla bekliyordu. Bütün taraflar fedakâr ve özverili davranarak bunu başarabilmeliydi. Elbette burada, fedakârlığın büyüğü de HDP’ye düşerdi.”

Demirtaş’ın görüşlerini, Kürdistani Seçim İttifakı’nda yer alan partilerin yetkililerine sorduk.

K24’e konuşan Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK) Genel Başkanı Mustafa Özçelik, “Tarihsel olarak Kürtler’in seçimlerde sürekli sahipsiz bırakıldığını söyledi. Tek bir yerde taraf davranılamadığını” belirten Özçelik, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Biz bu seçimlerde taraf olalım; kendi değer ve taleplerimizle sürece müdahale edelim anlayışıyla bir araya gelerek blok oluşturduk.”

Demirtaş’ın sözleri için “olumlu bir demeç” yanıtını veren Özçelik, “Ama bu saatten sonra HDP’yle yeni bir ittifak olabileceği anlamına gelmiyor. Çok net bir şekilde HDP ittifak anlayışına uymadığı için bu süreç tamamlanmıştır” dedi.

TEK: ÖNEMLİ YANITLAR

K24’e Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK) Genel Başkanı Mesut Tek, Demirtaş’ın yanıtlarını “önemli” bulduğunu söyledi. Tek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Demirtaş’ın söyledikleri özellikle de ‘Ben HÜDA-PAR dâhil bütün partilerle artık ulusal ilkeler zemininde bir buluşmanın önemli olduğuna inanıyorum’ demesini önemsemek gerekir. Ama Sayın Demirtaş, sadece söylemekle kalmamalı, ittifak konusunda yaşanan başarısızlığın nedenlerini ve HDP içinden ve dışından yapılan ve ittifakın önüne engeller çıkartan açıklamaları da sorgulamalı ve gerekeni yapmalıdır.

BUCAK: SERBEST KALMALI

K24’e konuşan Kürdistan Demokratlar Platformu (KDP) Başkanı Sertaç Bucak, “Demirtaş’ın cumhurbaşkanı adayları arasında en eşitsiz koşulda kampanyasını yürüten aday olduğunu” belirterek, bunu hiçbir vicdan sahibi insanın kabul edemeyeceğini söyledi.

Demirtaş’ın serbest bırakılması gerektiğini vurgulayan Bucak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Sayın Demirtaş’ın açıklamaları önemlidir. Bizim sahadan aldığımız tepki şu; ‘Ne yazık ki bu ittifak sağlanamadı, Kürtler’in buna çok ihtiyacı vardı’ biçiminde. HDP’ye oy verenler üzgün. Demirtaş, ‘Alavere dalavere, Kürt Memet nöbete anlayışını’ savunanlara mesaj vermiştir diye düşünmek istiyorum.”

KARDAŞ: GEÇ KALINDI

K24’e konuşan Türkiye Kürdistan Demokrat Partisi (KDP-T) Genel Başkanı M. Emin Kardaş, Türkiye’de kurulan iki sağ ittifak karşısında Kürtler’in de biraraya gelmesini istediklerini ve bu amaçlar doğrultusunda Kürdistani Seçim İttifakı’nı kurduklarını belirtti.

HDP ve HÜDA-PAR’la temasa geçtiklerini de belirten Kardaş, Selahattin Demirtaş’ın açıkladığı seçim bildirgesinde ittifaklarının prensiplerinin yer almadığını sözlerine ekledi.

Demirtaş’ın birlik için geç kaldığını da belirten Kardaş, “Tüm çabalarımıza rağmen temaslarımız olumsuz geçti, Sayın Demirtaş ne yapacak, doğrusu bilemiyorum” şeklinde konuştu.

ZİLAN: ZEMİN KALMADI

K24’e konuşan Azadi Hareketi’nden Sıdkı Zilan ise, ittifak zemininin kalmadığını belirterek, Demirtaş’la ilgili şunları söyledi:

“Sayın Demirtaş’la aylar önce cezaevinde görüştüm, ancak kendisinin hareket ve diyalog alanı sınırlı. Sorumluluk fiilen sahada ve görüşmeleri yürüten ekipte. HDP adayı hakkında olumsuz bir söz etik olmaz. Ancak derdimizi tüm yönleriyle ihata edebildiklerinden veya derdimizi dert edindiklerinden emin değilim. Bir de böyle bir sorunumuz var.”

K24

primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...