Merhaba,
Bu sayıda önemli sıcak gelişmelerle karşınızdayız.
31 Mart seçim sonucunda Türkiye’de değişik bir siyasi tablo ortaya çıktı. AKP İstanbul ve Ankara dahil önemli büyükşehirleri kaybetti. 23 Haziran’da yenilenen İstanbul seçim sonuçları ise AKP için hüsran oldu. Genel kanaat, iktidarın 31 Mart yenilgisinden gerekli sonuçları çıkartacağı ve Kürtlerin desteğini kazanmak için izlemekte olduğu gerilim siyasetinde yumuşamaya gideceğiydi.
Ancak tam tersi oldu. 31 Mart yerel seçimleri üzerinden 5 ay geçmeden iktidar Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir Belediye Başkanlarını görevden alarak yerlerine kayyum atadı. Bu kararla halkın seçimde ortaya çıkan demokratik iradesi gasp edilmiş oldu. Aynı zamanda toplumun demokratikleşme ve normalleşme beklentilerine büyük bir darbe vurulmuş oldu. Üç Kürt kentine kayyum atamanın devletin son birkaç yıldır sürdürdüğü Kürt karşıtı siyasetinin devamı olduğuna kuşku yok.
Bu sayıda kayyum konusunu ve Türkiye’nin genel olarak gidişatını Prof. Mesut Yeğen ile konuştuk. Sayın Mesut Tek ise Kürt meselesinin değişik boyutlarını Ortadoğu’daki siyasi gelişmeler bağlamında ele alan bir yazı yazdı.
Yazarlarımızdan A. Haydar Fırat ile H. Hasan Tuzcu Türkiye’deki mevcut sistemin açmazlarını ve yeni bir anayasa ihtiyacını yazdıkları makalelerde açıklığa kavuşturdular.
Haydar Cihaner ise bu sayıda Kürdistan isimli dört parti hakkında açılan kapatma davalarını detaylı bir biçimde yorumladı.
Bu sayımızda Doç. Dr. Ekrem Önen Suriye Kürt hareketini ele alan bir değerlendirmede bulunurken Sayın Dara Natık ise İran rejiminin Kürtlere yaklaşımını irdeleyen bir makale yazdı.
Bayram Bozyel ise bu sayıda, vefatının onuncu yıldönümü nedeniyle tanınmış Kürt şahsiyet ve siyasetçi Abdulmelik Fırat’ı anlatan bir yazı yazdı.
Bu sayıda ayrıca Sayın İsmail Beşikçi’nin, katledilişinin 30. Yıldönümü nedeniyle Dr. Abdurrahman Qasımlo ile ilgili yazdığı yazıya ve Mehmet Yükselmiş’in DHKD Günlükleri başlıklı yazısına yer veriyoruz.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...