Genel Başkanımız Mesud Tek, Independent Türkçe’ye verdiği demeçte, “savaş boş oturmaktan iyidir” diyen Kürd atasözünün bugün geçerli olmadığını, “barış bir gün de olsa yıllarca sürecek savaşlardan iyidir” demenın samanı olduğunu söyledi.
ABD ile Türkiye arasında, Güneybatı Kürdistan’a ilişkin olarak varılan anlaşmayı değerlendiren ve geniş özeti Independent Türkçe’de yayınlanan demecinde Mesud tek şöyle dedi:
TC yetkilileri nasıl değerlendirirlerse değerlendirsinler, ne derlerse desinler, Güneybatı Kürdistan’da yaşanan geçici bir ateşkestir.  Ateşkes ABD ve Türkiye arasında imzalansa da PYD-YPG de görünmez bir unsur olarak masada idi. PYD-YPG yetkililerin ateşkese uyacaklarını ifade etmeleri bunu gösteriyor.
13 Maddelik Ateşkes Metni’nde bir iki madde dışında yeni bir şey yok gibi görünüyor. İki ülkenin NATO ortaklığı, Türkiye’nin sınır güvenliğine dair kaygıları, insan hakları, dini ve etnik toplulukların korunması, DAİŞ ile mücadele, terörle mücadelede sadece teröristlerin hedef alınması, Suriye’nin siyasi ve toprak birliğinin korunması, BM öncülüğünde yürütülen siyasi sürece bağlılık,  vb gibi yeni olmayan maddeler içeren anlaşmada, Güneybatı Kürdistan için riskler içeren maddeler de bulunuyor. Bunların başında ise oluşturulacak güvenli bölgenin “evvelemirde TSK’nın kontrolünde olması ve Güneybatı Kürdistan’ın “Türkiye’nin güvenlik kaygılarını giderecek” bir yapıya kavuşturulması geliyor.
Tüm bunlara rağmen sağlanan ateşkes olumludur. Çünkü en azında geçici de olsa insanlar ölmeyecek, yerleşim alanları tahrip olmayacak. Bir Kürd atasözü “savaş boş oturmaktan iyidir” der. Bu atasözü günümüzde anlamsız hele gelmiştir. Şimdi “barış bir gün de olsa yıllarca sürecek savaşlardan iyidir” deme zamanıdır.
Elbette ABD-Türkiye anlaşmasıyla yaşanan sorunlar bir anda çözülmedi, çözülmez. Önümüzdeki dönemde neler olur, şimdiden kestirmek mümkün değil. Çünkü burası Ortadoğu ve bölgede her an siyasi dengeler değişebilir. Ama değişmeyen bir şey var. O da kürd siyasi hareketinin ortak hereket etme gerekliliği. Güneybatı Kürd siyasi hareketleri önümüzdeki süreci birlikte yönetmelidirler. Bunun için yapılması gereken ise siyasi yapıların bugüne kadar gerçekleştiremedikleri işbirliğini hiç olmazsa bu dönemde gerçekleştirmelidir.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...