Doğu Kürdistan, İran ve Irak halkları bir süredir İran ve Irak yönetimlerine karşı protesto eylemleri gerçekleştirmektedirler.
Irak’ta, özellikle de Şii nüfusun olduğu bölgelerde, 2 aydır Bağdat Yönetimi’ne karşı halkın eylemleri devam etmektedir.
Irak halkı yolsuzluğa, yoksulluğa, işsizliğe, hayat pahalılığına, temel yaşam hizmetlerinin karşılanmamasına tepki göstermekte, her türlübaskı ve zulmekarşı özgürlük, demokrasi ve insanca bir yaşam talebinde bulunmaktadır.
Bizler Irak halkının kitlesel, şiddetten uzak, meşru eylemlerini destekliyoruz.
Bağdat Yönetimi, halkın meşru taleplerini karşılamak yerine, kitlesel meşru protestoları kanla bastırmaya çalışıyor. Şimdiye kadar Irak devletinin askeri ve milis güçlerinin saldırıları sonucunda yüzlerce insan katledildi, binlerce insan yaralandı.
Bu kitlesel eylemler sürerken, Irak’taki bazı siyasi kesimler de, Kürdistan halkının Irak Federal Anayasası’ndaki hak ve kazanımlarını ortadan kaldırmak için bu eylemleri bir fırsata çevrime çabası içindedirler.
Güney Kürdistan’daki tüm siyasal kesimler, ulusal birliği esas alan bir siyasetle bu vb. kirli planlara karşıuyanık olmalı, ortak tutum almalıdırlar. Kürt ve Kürdistan halkının Irak Federal Anayasası’nda tanımlanan kazanımlarını korumak ve daha da geliştirmek, ulusal, yurtsever birgörevdir.Kürdistan Bölge Parlamentosu, Hükümeti ve tüm siyasi partilerini Bağdat Yönetimi ile ilişkilerde, Kürdistan halkının çıkarlarını, haklarını korumada elbirliği içinde, ortak tutum almaya çağırıyoruz.
Bir süredir, İran ve Doğu Kürdistan’da daon binlerce insan kanlı İran rejimine karşı başkaldırarak, sokaklarda ve meydanlarda kitlesel protesto eylemleri gerçekleştirmektedirler.
Özellikle de İran Devleti’nin benzine yapmış olduğu zam sonrası, İran ve Doğu Kürdistan’da on binlerce insan bu zamları protesto etmek amacıyla, kitlesel protestolar,grevler ve gösteri eylemleri gerçekleştirmeye başladılar.  
İran Devleti de Bağdat Yönetimi gibi, sivil, barışçıl eylemcilerekarşı hunharca saldırılar gerçekleştirmektedir.İran Devleti’nin Doğu Kürdistan ve İran’da halka yönelik kanlı saldırıları sonucunda şu ana kadar yüzlerce insan katledildi, binlerce insan da yaralandı. Kitlesel protestolar hala devam ediyor.
İran ve Doğu Kürdistan’da eylemler hem yolsuzluğa, yoksulluğa, adaletsizliğe; hem de Irkçı, mezhepsel Fars diktatörlüğüne karşı bir protesto niteliği taşımaktadır.
Doğu Kürdistan’daki protestoların ise farklıbir niteliği vardır: Kürt halkı hem yolsuzluğa, yoksulluğa, adaletsizliğe, sosyal haksızlıklara karşı çıkmakta, hem de Kürt halkının milli, demokratik hak ve özgürlüklerini talep etmektedir;
İran’a demokrasi, Kürdistan’a özgürlük ve federasyon talebinde bulunmaktadır.
Bu nedenle de şoven, zalim İran Devleti, Doğu Kürdistan’da eylemcilere karşı daha bir sert ve kanlı yöntemlere başvurmakta, yüzlerce sivil ve silahsız insan katliamlara maruz kalmaktadır.
Doğu Kürdistan’daki halkımızın, kardeşlerimizin özgürlük, demokrasi, adalet, insanca yaşam için sürdürdüğü mücadeleyi kendi mücadelemiz olarak görüyor, canı gönülden sahipleniyor, destekliyoruz.
Doğu Kürdistan’daki tüm partilerin milli, demokratik bir program etrafında bir ittifak kurmaları bugün her zamankinden daha fazla yaşamsal bir önem taşımakta, tüm partilerin omuzlarında tarihsel bir görev olarak durmaktadır.
Doğu Kürdistan’lı partilerin tüm İran halklarının temsilcileriyle kuracakları iş birliği ve ittifaklar, İran Devleti’ne karşı geliştirilecek mücadeleyi daha da güçlendirecektir.
Doğu Kürdistan ve tüm İran halklarının kitlesel, şiddetten uzak, barışçıl, meşru eylemlerini destekliyoruz.
İran Devleti’nin sivil kitlesel eylemlere karşı uyguladığı şiddeti ve silahlı saldırıları kınıyoruz.
Bu vesileyle başta BM olmak üzere, ABD, Rusya, Avrupa Birliği, Arap Birliği, uluslararası insan hakları kuruluşları ve dünya kamuoyuna çağrıda bulunuyoruz: Doğu Kürdistan ve İran halklarının özgürlük, demokrasi, adalet, insanca yaşam taleplerine destek verin, İran Devleti’nin insanlık dışı uygulamalarına artık‘dur’ deyin. Benzer şekilde sizleri Kürdistan halkının Irak Federal Anayasası’ndaki tüm kazanımlarını korumaya, destek olmaya çağırıyoruz.
27.11.2019
PSK(Kürdistan Sosyalist Partisi)
PAK(Kürdistan Özgürlük Partisi)

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...