Ulusal ittifakın anlam, bileşen ve yol haritasının değerlendirildiği ve PSK ile PAK'ın çağrısıyla organize edilen toplantı 12.01.2020 günü Diyarbakır'da gerçekleştirildi.
Çok sayıda Kürdistanlı siyasetçi toplantıya katılım gösterdi. İki HAK-PAR yöneticisi de gözlemci olarak toplantıya katıldı. Kürt televizyonları da toplantının başlangıcında hazır bulundular.
Toplantı PSK Genel Başkan Yardımcısı Bayram Bozyel ve PAK MYK üyesi Vahit Aba tarafından yönetildi.
Toplantının açılışında Vahit Aba, PAK ve PSK adına aşağıdaki konuşmayı yaptı:
‘’ Saygıdeğer basın mensupları,
Değerli aydın ve siyasetçilerimiz
Merhaba, toplantımıza hoş geldiniz
Biz PAK (Kürdistan Özgürlük Partisi) ve PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi) olarak, halkımızın en temel gereksinimlerinden biri olan ulusal ittifak meselesini sizlerle birlikte değerlendirmek ve bu ihtiyacın yaşama geçirilmesi için hep birlikte yol, yöntem ve araçları tespit etmek amacıyla bu toplantıyı düzenliyoruz.
Kürt milleti ve Kürdistan Halkı olarak zor bir süreçten geçmekteyiz.
Halkımız ve ülkemiz Kürdistan çok yönlü bir baskı ve kuşatma altındadır. Söz konusu baskı ve kuşatma zincirini kırmak için geniş ve kapsamlı bir ulusal demokratik ittifak inşa etmekten başka yol görünmemektedir. Bunu gerçekleştirmek tarihi bir görev halini almıştır. Bu tarihi görevin yerine getirilmesinde hepimize büyük sorumluluk düşmektedir.
Gerçekleştireceğimiz bu toplantıda amacımız ulusal demokratik ittifak konusunu daha somut bir çerçevede tartışmaktır. Ulusal ittifak konusunun aşağıdaki başlıklar altında tartışılmasının uygun olacağını düşünüyoruz.
1. Ulusal ittifakın hedefleri.
2. Ulusal ittifakın niteliği-biçimi.
3. Ulusal ittifakın inşası için izlenecek yol haritası vs.
Ulusal ittifak konusunda yapacağımız tartışma ve değerlendirmelerden sonra hep birlikte bir yol haritası belirlemek istiyoruz.
Tekrar hoş geldiniz diyoruz.’’
Vahit Aba’nın konuşmasından sonra, Bayram Bozyel toplantının yürütülme şekli konusunda bilgilendirmelerde bulundu. Daha sonra toplantı basına kapalı olarak devam etti.
Toplantıda PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik ve PSK Genel Başkanı Mesut Tek, toplantı gündemine dair partilerinin görüş ve önerilerini dile getirdiler. Mesut Tek ve Mustafa Özçelik, Ulusal İttifakların ulusal demokratik prensipler ve ulusal , yurtsever bileşenlerle gerçekleşebileceğine dikkat çektiler.İki Genel Başkan da, partilerinin ulusal demokratik prensip ve bileşenlere dayalı ulusal ittifak ve işbirlikleri konusunda adım atmaya hazır olduklarını dile getirdiler.
PSK ve PAK Genel Başkanlarının konuşmalarından sonra, toplantı katılımcılar ulusal ittifak ve işbirliğine dair görüş ve önerilerini dile getirdiler.
Toplantı 5 saat sürdü.
Toplantı katılımcıları, ulusal ittifak ve işbirliği için ulusal, yurtsever parti, grup ve şahsiyetlerin daha geniş katılımlı ve farklı gündemli toplantılar organize etmelerinin ve birlikte çalışmaların yaşama geçirilmesinin önemi konusunda hemfikir oldular.
Toplantı, önümüzdeki dönemde, ulusal demokratik işbirliği ve ittifakların oluşturulması yönünde umut verici fikir ve önerilerin sunulduğu verimli bir atmosferde gerçekleşti.
13.02.2020
PAK(Kürdistan Özgürlük Partisi)
PSK(Kürdistan Sosyalist Partisi)

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...