Bu yıl 1 Mayıs’ın birlik, mücadele ve dayanışma ruhuna her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. İnsanlık Coronavirüs salgınının oluşturduğu tehdit nedeniyle zor bir dönemden geçiyor.
Coronavirüs salgını nedeniyle dünyada sağlık sistemleri tıkanmış, ekonomi durma noktasına gelmiştir. Daha şimdiden milyonlarca işyeri kapanmış, yüz milyonlarca insan işini kaybetmiştir. Bu gidişle Coronavirüs salgını nedeniyle dünyada daha büyük insani ve ekonomik kayıpların yaşanması kaçınılmazdır.
Tam da böyle bir dönemde 1 Mayıs’ın birlik ve dayanışma ruhuna ihtiyaç var. İnsanlık böylesi küresel bir tehdidi 1 Mayıs ruhuna uygun uluslararası düzeyde bir işbirliği ve dayanışma ile baş edebilir ancak.
Coronavirüsün yoğun etkilediği coğrafyalardan biri de Türkiye ve Kürdistan’dır. Türkiye ve Kürdistan’da Covid 19 salgınının yol açtığı insani ve ekonomik kayıplar ciddi boyutlara ulaşmıştır. Hükümetin soruna ilişkin kararlı ve şeffaf bir duruş sergilememesi salgının her tarafa yayılmasına yol açmıştır. Dahası salgının yayılmasını önlemek adına getirilen sokağa çıkma yasağı toplumda büyük ekonomik ve insani sorunlara neden olmuştur. Coronavirüs salgınına karşı alınacak önlemlerin başarıya ulaşması için, sosyal, ekonomik ve psikolojik boyutları içeren bütünlüklü bir programa ihtiyaç var.
Gelinen aşamada salgının yol açtığı ekonomik ve sosyal sorunlar işin sağlık boyutunu fazlasıyla aşmış bulunmaktadır. Sokağa çıkma yasakları nedeniyle onbinlerce işyeri kapanmıştır ve yüzbinlerce insan işini kaybetmiştir. Ayrıca günlük yevmiye ile geçinen insanlar sokağa çıkmadıkları gün evlerine ekmek götürememektedirler. Ülkemizde yaşanmakta olan yoksullar ve işsizler ordusuna yüzbinlerce yeni insan katılmıştır.
Her geçen gün daha da artan bu sorunlar palyatif adımlarla çözülmez. Bunun için devletin bütünlüklü ve radikal adımlar atması gerekir. Her şeyden öce işini kaybetmiş ya da zaten işsiz ve desteğe muhtaç toplumsal kesimlere geçimlerini sağlayacak sürekli bir destek sunulmalıdır. Küçük esnaf ve işyeri sahiplerinin her türlü borçları ertelenmeli ve ayakta kalmaları için gerekli kredi desteği sağlanmalıdır. Ayrıca toplumun tümünün kolaylıkla erişim sağlayabileceği şekilde sağlık sistemi yeniden yapılanmalıdır.
Böylesi bir dönemde toplum ve millet olarak da tarihi bir sınavdan geçiyoruz. Toplum olarak karşı karşıya bulunduğumuz sağlık, ekonomik ve sosyal sorunları aşmak için ulusal birlik ve dayanışmaya ihtiyacımız var. Başka bir ifade ile 1 Mayıs’ın birlik ve dayanışma mesajı en çok bugünler için geçerlidir.
Yakınımız, komşumuz, her bir yurttaşımızın sorununu hepimizin sorunu olarak kabul etmeliyiz. Çözümü de birlikte aramalı, her birimiz gücümüz oranında çözüme katkıda bulunmalıyız. Bunun için her yerde dayanışma ağları geliştirmeliyiz. Siyasi Parti, dernek, sendika, meslek odaları, mahalli örgütleri ve yerel yönetimleriyle toplumsal bir seferberlik ruhu içinde davranmalıyız.
Bugünler ortaya koyacağımız birlik ve dayanışma pratiği, ulusal ve ruhsal kimliğimizin gelişip olgunlaşması açısından bir dönüm noktası teşkil etmektedir.
Bu yıl 1 Mayıs’ı alanlarda kutlamasak da, ulus olarak hayatın her alanında sergileyeceğimiz birlik ve dayanışmayla 1 Mayıs’ın enternasyonalist geleneğini geleceğe taşıyabiliriz. Ulusal birlik ve dayanışma ile aşamayacağımız hiçbir engel yoktur.
Yaşasın 1 Mayıs!
Yaşasın özgürlük, eşitlik ve dayanışma mücadelemiz!
Yaşasın özgür ve demokratik Kürdistan!
PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...