Merhaba,
Zor zamanlardan geçiyoruz. Coronavirüsü insanlığın yaşam dengesini altüst etti. Küresel boyut kazanan corona salgını milyarlarca insanı evlerine tıkadı. Ekonomiler durdu, sağlık sistemleri çöktü, en gelişmiş ülkeler bile bu salgın karşısında çaresiz kaldı.
Başka bir ifadeyle corona salgını insanlığın bütün zaaflarını ortaya çıkardı. Buna karşılık bütün dünyada küresel bir olağanüstü hal ilan edildi. Her ülke kendi sınırlarının arkasına kapanarak bu salgınla baş etmeye çalışıyor.
Görünen o ki etkili bir aşı bulununcaya kadar bu salgının etkileri devam edecek. Bu arada bütün ülkeler salgının yarattığı ilk şoku atlatarak normalleşme sürecine geçerken, diğer tarafta da salgın sonrası dünyanın nasıl bir şekil alacağı konusu yaygın bir şekilde tartışılıyor.
Conona salgını dünyayı kasıp kavururken Kuzeybatı Kürdistan’da Kürt hareketleri arasında ittifak çalışmaları hız kazanmış bulunuyor. ABD, Fransa ve Güney Kürdistan’ın arabuluculuğu ile sürdürülen birlik çalışmaları bütün Kürtler tarafından yakından izleniyor.
Bu sayımızda yazarlarımızdan Mesut Tek, Vedat Koçal, Mazhar Kara, A. Mecid Durmuş ve Haydar Cihaner ağırlıkla coronavirüs salgınının dünyada yol açtığı etkiler ve corona sonrası dünya ile ilgili analizler içeren yazılar yazdılar.
Yazarlarımızdan Sevda Çelik ise Kürt kamuoyunu meşgul eden Zînê Wêrte’de yaşananları ve Suriye Kürt hareketindeki birlik ve ittifak çalışmalarını irdeleyen bir yazı yazdı. Benzer şekilde Elî Şemdin de Suriye’deki Kürt hareketinin farklı boyutlarını değerlendirdi.
Öte yandan yazarlarımızdan Mehmet Bayrak, Kürtler bakımından diplomasi kaynağı niteliğindeki tarihler; Kava Berzenci, Türkiye’de yeni kurulan partiler; Eser Karayel, “Yeni Nesil Kürdistanlılar”; Ümit Tektaş, “Sorunlu Cümleler ve Basmakalıp Sözcükler Üzerine” başlıklarıyla farklı konular içeren makaleler yazdılar.
Bu sayımızda Munzur Çem’in geçen sayılardan devam eden “Dersim Lawiklari” yazı dizisinin devamını bulacaksınız.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.
Redaksiyon

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...