Mehmet Elbistan gerçek bir eylem adamı, su katılmamış bilge bir insandır. 1960’lı yıllardan itibaren çiçek açan Kürt aydınlanmasının hem tanığı hem de kahramanıdır. O işin mutfağındadır, alanlarda koşturur; mücadelede tevazuu, dürüstlük ve istikrarın timsalidir. Vitrinlerden uzaktır, ancak sessiz ve adsız binlerce devrimci için örnek bir dava adamıdır. Onun yaşamı Kürtlerin son 60 yıllık inişli çıkışlı mücadele serüveninin bir özeti niteliğindedir. Mehmet Elbistan döneminin yoğun siyasi atmosferinden etkilenirken, aynı zamanda söz konusu döneme damgasını vurmuş bir kurucu öznedir. O ve onun kuşağındakiler ateşten bir gömlek giyerek, Kürtlerin özgürlük umut ve inancını yoktan bugünlere taşıdılar.
Kürt halkı bu öncü ateş taşıyıcılara çok şey borçludur.
Mehmet Elbistan’ın yaşam deneyimlerini içerek bu değerli eserin ortaya çıkmasında hiç kuşkusuz yazar olarak Doğan Ceren’in payı büyüktür. Daha önce yaptığı başarılı benzer çalışmalarında olduğu gibi Doğan Ceren bu kez de usta ve titiz bir çalışmayla Mehmet Elbistan gibi tarihi bir değerin yaşamını kitaplaştırdı. Bu kitap bir yönüyle Mehmet Elbistan’ın emeğine saygının nişanesi, öte yandan geçmişe karşı bir vefa borcu, gelecek kuşaklara karşı sorumluluğun ifadesidir.
Deng Yayınevi
Bu kitapta, Mehmet Elbistan’ın Koçgiri Kürt Ulusal Mücadelesi’nin önderlerinden ve Dersim Soykırımı’na karşı verilen mücadelenin değerli önderi Seyid Rıza’nın danışmanı değerli Kürt Aydını Dr. Nuri Dersimi’yle olan ilişkilerini göreceksiniz. Ayrıca Dr. Nuri Dersimi’nin eserlerinin basılıp kamuoyuna ulaştırılmasında son derece fedakâr bir rol oynayan şahsiyetlerden biri olduğuna tanık olup, kendisine yazılmış mektupları okuyacaksınız.
Bu kitapta, Türk Devleti tarafından aranan ve Suriye’de barınma imkanı olmayan Dr. Nuri Dersimi’nin güvenli bir biçimde evinde kalmasını sağlayan, Mehmet Elbistan’ın babası Kürt yurtsever aşiret lideri Koco Ağa, eşi ve çocuklarıyla ilgili ayrıntılı görsel ve yazılı bilgiye rastlayacaksınız. Bu kitapta, bir kişinin cezaevinde vefatından sonra tarihe 49’lar davası olarak geçen ve 49 Kürt Aydını’nın yargılandığı davada yer alan iki kardeş ile ilgili ayrıntılı bilgi ve görselle karşılaşacaksınız. Bu iki şahsiyetten biri,
Mehmet Elbistan’ın ağabeyi Dr. Koco Elbistan, diğeri ise tutuksuz yargılanan küçük kardeşi Avukat Sıtkı Elbistan’dır.
Kitapta; Mehmet Elbistan’ın ömrünü verdiği Kürdistan’ın özgürlük ve bağımsızlık mücadelesinin geçtiği aşamaları açıklayan çok sayıda mektup, fotoğraf ve belgeye yer verilmiştir. Ayrıca, sömürgecilerin Kürtler arasına diktikleri sınırları yüreğinde ve bilincinde yıkan bu saygıdeğer militanın başta bağlı olduğu kendi parti ve kurumlarının dışında, diğer parçalardan Kürt partilerinin verdiği takdir ve teşekkür ödüllerine yer verilmektedir.
Doğan Ceren

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...