05 Eylül 2020 Cumartesi günü, Pandemi sürecinin başlamasından sonra ilk yüz yüze toplantısını yapan PSK-MYK, gündemindeki sorunları görüştü ve aşağıdaki bildiriyi kamuoyu ile paylaşmayı karar altına aldı.
Türkiye, Kürdistan ve Ortadoğu önemli gelişmelerin yaşandığı bir süreçten geçiyor. Bölgede yaşanan bütün gelişmelerin merkezinde ise Kürt halkı ve Kürdistan bulunmaktadır. Federe Kürdistan Bölgesi ise söz konusu gelişmelerden en çok etkilenen, ama aynı zamanda bölgenin kaderini etkileyebilecek önemli bir aktör durumundadır.
Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Neçirvan Barzani ve berberindeki heyetin 04. 09.2020 tarihinde Türkiye’ye gerçekleştirdiği ziyaret bu açıdan önemlidir. Uluslararası alanda devletler düzeyinde kurulan ilişiklilerin düzeyi Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin uluslararası alandaki gücünü ve meşruiyetini ortaya koymaktadır. Bu çerçevede Kürdistan Bölgesi Başkanı’nın Türkiye’de Cumhurbaşkanı başta olmak üzere gerçekleştirdiği ziyaret ve görüşmeler son derece doğal, meşru ve her iki ülkenin yararınadır. Başta Kürt meselesi olmak üzere her türlü sorunun diyalog ile çözümünü savunan partimiz, Kürdistan Bölgesi Yönetimi’nin Türkiye dahil bölge devletleriyle karşılıklı çıkara dayanan ve sorunların barışçıl çözümünü amaçlayan görüşme ve girişimlerini memnuniyetle karşılamakta ve desteklemektedir.
Öte yandan Türkiye’de mevcut yönetim izlediği otoriter ve Kürt karşıtı siyasetiyle toplumu uçuruma doğru hızla sürüklemektedir. “Türk tipi başkanlık sisteminden” hızla tek adam diktatörlüğüne doğru ilerleyen Türkiye’de Pandemi sürecinden önce başlayan ekonomik kriz, salgınla birlikte tavan yaptı. Yüzbinlerce insanın katılmasıyla işsizler ordusu büyüdü. Yoksulluk hızla artıyor.Savaşın içini boşalttığı hazinenin dolması için hemen her gün yeni vergiler konuluyor, var olan vergiler artırılıyor.
Halkın tepkisinden korkan Erdoğan yönetimindeki Cumhur İttifakı, kuşa dönen demokratik hak ve özgürlükleri, salgını bahane ederek rafa kaldırdı. Her türlü hak arayışını yasaklamakla yetinmeyen iktidarın hak arayıcılara, devrimci demokratlara yönelik saldırıları ise sınır tanımıyor.
Yargı sistemindeki çifte standart nedeniyle güvenlik güçleri ve görevlileri söz konusu olduğunda, gelenek haline gelen cezasızlık uygulaması devreye giriyor ve bu durum saldırganları cesaretlendiriyor. İktidarın güdümündeki yargı mekanizması erkek egemen düşüncesini güçlendiriyor, kadına uygulanan şiddeti artırıyor ve her gün onlarca kadın bu politikanın kurbanı oluyor.
Kürdlerin en küçük bir ulusal kazanımını tehdit olarak gören TC’nin Batı Kürdistan’daki saldırgan ve yayılmacı politikası, işbirlikçilerinin Kürdlere yönelik talan, adam kaçırma ve cinayetleri sürüyor.
Devlet, PKK bahanesiyle saldırdığı Güney Kürdistan’da da yayılmacı bir politika uyguluyor, bu parçadaki kazanımları hedefliyor,  istikrarsızlık yaratmak istiyor.
Devletin bu Kürd karşıtı politikası içerdeki ırkçı ve şoven kesimleri cesaretlendiriyor. Cezasızlık uygulamalarından da cesaret alan ırkçı ve şovenlerin, başta Kürdler olmak üzere Aleviler ve öteki azınlıklara yönelik saldırıları artarak devam ediyor.
Bunun son örneği Sakarya’da ırkçıların Kürd işçilere saldırmasıdır. Devlet kurumları olayın üstüne gidip mağdur olan Kürdleri korumak yerine inkâr yoluna başvuruyor. Yargı ise saldırıya uğrayan Kürdlere tanık muamelesi yapıyor ve tüm bunlar devletin Kürdlere yönelik geleneksel politikasını ortaya koyuyor.
Cumhur İttifakı, tüm diktatörlüklerin yaptığını yapıyor. Ekonomik sorunlardan, yasak ve baskılardan bunalan halkın dikkatini hayali düşmanlara, dış sorunlara çekmek istiyor. Bu amaçla Akdeniz’de saldırgan ve yayılmacı bir politika izliyor, tehdit ve şantaja başvuruyor.
Türkiye’yi uluslararası arenada tek başına bırakan bu politika, bölgede yaşanan kaosu derinleştiriyor, istikrarsızlığı ve savaş tehlikesini artırıyor.
Kürdistan Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu;
Bir kez daha Türkiye’nin, Güney ve Batı Kürdistan’da yönelik yayılmacı ve saldırgan politikasını protesto eder, yurtsever, devrimci, demokrat, barışsever ve duyarlı kesimleri bu politikaya karşı birlikte seslerini yükseltmeye ve el ele vererek mücadele etmeye çağırır.
Partimiz, Sakarya’daki ırkçı saldırıyı mahkum eder, yaralılara acil şifalar diler.
06 Eylül 2020
Kürdistan Sosyalist Partisi
Merkez Yürütme Kurulu

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...