Merhaba,
Çok değişik konuları kapsayan yeni bir sayı ile yeniden birlikteyiz.
Coronaviüsü salgınının ölümcül etkileri artarak devam ediyor. Dünya’da salgından dolayı ölenlerin sayısı daha şimdiden bir milyona ulaşmış durumdadır. Türkiye’de, iktidarın izlediği günübirlik ve tutarsız politikadan dolayı hastalığın bulaşma hızı ve ölümlerdeki artış toplumun sağlığı ve geleceği için ciddi bir tehdit oluşturmaktadır. Buna karşı Türkiye içerde ve dışarda gerilim ve çatışmayı esas alan bir çizgide maceracı bir yaklaşım sürdürmektedir. Güney Kürdistan’da Türk ordusunun gerçekleştirdiği operasyonlarda siviller yaşamını yitiriyor, on binlerce insanın yaşadığı yerleşim yerlerini viraneye dönüşüyor. Türkiye’yi yönetenler Doğu Akdeniz, Libya, Ege ve Kafkaslar olmak üzere dış politikada izledikleri çatışmacı ve yayılmacı politikalarla iktidarlarını sürdürmeye çalışıyor
Türkiye’de önemli gündem maddelerinden birisi de CHP’deki gelişmeler oluşturmaktadır.
Yazarlarımızdan Mesud Tek, Neval Çelik ve Mecit Durmuş bu sayıdaki yazılarında ağırlıklı olarak Kürt sorununa, CHP’nin Kürt politikalarına ve Kürt siyasetinin CHP’ye nasıl bakması gerektiğine yer verdiler.
Bu sayıda ayrıca Said Veroj’un Cemilpaşazadeler ailesine ilişkin makalesini, Kovan Amedi’nin IKDP’nin 75 yıl kuruluşuna ilişkin değerlendirmesini, Ümit Tektaş’ın siyasi alanı genişletmeye ilişkin yazısını okuyacaksınız.
Deng’in bu sayısında üç konunun uzmanıyla röportajlar gerçekleştirdik. Mesut Yeğen’le Türkiye’nin Kürt meselesine yaklaşımındaki değişimi, Necdet İpekyüz’le coronavirüsün etkilerini ve alınması gereken tedbirleri, Ekrem Önen’le Suriye’de Kürtlerin birlik çabalarını konuştuğumuz söyleşileri ilgiyle okuyacağınızı düşünüyoruz.
Bu arada Deng adına Sayın Mazhar Kara’ın, sanatçı Mehmet Atlı ile son albümü Morî Mircan ve müzik çalışmaları hakkında bir röportaj gerçekleştirdiğini hatırlatalım.
Son olarak bu sayıda Mehmet Bayrak’ın Sevr sürecinde Şerif Paşa’ın misyonunu anlattığı yazısı ile Kawa Berzenci’nin kadın korununa ilişkin çalışmasının yanı sıra Munzur Çem’in geçen sayılardan devam eden araştırmasını bulacaksınız.
Okuyunca beğeneceğinizi umuyoruz.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...