Değerli Basın Mesupları
Kürdistan, Syket-Picot ve Lozan antlaşmalarından bu yana siyasi, toplumsal, ekonomik, kültürel alanda büyük değişimler yaşadı. Güney Kürdistan, büyük bir soykırım ve mücadelenin ardından özgürlüğüne kavuştu. Doğu Kürdistan, İran rejiminin baskısı ve işgaline karşı mücadelesine devam ediyor. Batı Kürdistan'ın statüsü, Kobani'deki zafer sonrasında uluslararası platformlarda gündeme geliyor. Ancak henüz bir statü hakkı kazanmış durumda değil.
Ülkemizin en büyük parçası olan Kuzey Kürdistan'da ise Türk devletinin sömürgeci varlığı ağırlaştırılmış bir şekilde devam etmektedir. Kürtlerin tüm meşru hakları inkar ediliyor, Kürtlerin temel hak ve özgürlüklerini dile getiren tüm kişi ve kurumlar Türk devletin baskısı altına alınıyor.
Türk Devleti'nin fiziki ve kültürel soykırımının en büyük bedelini Kürt gençleri ödüyor. Kürt gençlerinin büyük bir kesimi yaşanan çatışmalardan ötürü metropollerde, toprağından uzak bir şekilde yaşamını sürdürmek zorunda. Fuhuş ve uyuşturucu gibi toplumsal dokuyu bozan faktörler devlet desteği ile Kürt gençleri arasında yaygınlaştırılıyor. Kürt dilini ve tarihini bilmeyen, bunlardan kopuk yeni bir genç nesil oluşuyor
Biz Platforma Ciwanên Kurd olarak, Kürt ulusunun geleceği olan gençleri, Türk devletinin sömürgeci, asimilasyon uygulamalarına karşı bilinçlendirmek için mücadelede yerimizi alıyoruz. “Ulusların kendi kaderini tayin hakkı” ilkesinin Kürt gençleri tarafından sahiplenilmesi için bu sivil-gençlik platformunu kuruyoruz.
Platforma Ciwanên Kurd olarak mücadelenin tüm alanlarında sivil itaatsizliğe dayalı, şiddeti reddeden bir metodu benimsiyoruz.
Kürt gençlerinin kendi dilini, tarihini, kültürünü öğrenmeleri için mücadele edeceğiz. En temel meşru hakkımız olan ana dilde eğitim hakkını elde edebilmek için çalışacağız. Tarih, kültür, sanat ve edebiyat alanında araştırmalar yapmayı, bu alanlarla ilgili sempozyumlar, konferanslar, paneller düzenlemeyi hedefliyoruz.
Kürdistani kimlik, tüm gençlik katmanlarının ortak aidiyetidir. Platforma Ciwanên Kurd olarak farklı inanç ve görüşlere sahip Kürt gençlerini bu ortak paydada bir araya getirmeyi amaçlıyoruz.
Çoğulcu, katılımcı bir demokrasiyi tüm alanlarda hakim kılmaya çalışacağız.
Gençliğin fiziksel ve ruhsal olarak sağlıklı yetişmesi, çağdaş değerlerle ve toplumsal sorumluluk duygusuyla donanması için gerekli çabayı sarf edeceğiz.
Özgüveni gelişmiş, kendi geleceği hakkında karar verebilen, bilinçli bir gençliğin ülkemizin özgürlük mücadelesine büyük katkılar sağlayacağına inanıyoruz.
Kürdistan’ın dört parçasındaki gençler arasında diyalog, işbirliği ve dayanışma ağlarını kurmayı; ülkemizin her parçasındaki bilgi, birikim ve deneyimleri ortaklaştırmayı önemli buluyoruz.
Kürt gençleri, yenilikçi, değişimci ve ulusalcı bir toplumsal hareketi başlatmak için yeterli birikim ve donanıma sahiptir.
Platforma Ciwanên Kurd bu yeni toplumsal hareketi örgütleyecektir.
19.06.2021
Platforma Cîwanên Kurd

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...