Kürt milleti, bu bayramı da temel hak ve özgürlüklerinden yoksuKürt milleti, bu bayramı da temel hak ve özgürlüklerinden yoksun bir şekilde karşılıyor. Ülkemizin Kuzey parçasında Türk devletinin güvenlikçi politikalarında herhangi bir değişim öngörülmüyor. Seçimlerin konuşulduğu bir dönemde “çözüm” sürecinden tekrar bahsedilmeye başlandı. Ancak Kürtlerin ulus olmaktan doğan hakları çözüm süreci kapsamında ele alınmıyor. Belli ki Türk devletinin partileri Kürtlerin oyuna muhtaç oldukları için sahte çözüm projelerini gündem yapıyorlar. Tüm Kürtlere çağrımız, anayasal güvence içermeyen hiçbir projeye inanmayın. Halkımızın, mevcut Türk ve Türkiyeci partilerden uzak durmalarını istiyoruz.
Batı Kürdistan'da PYD ve ENKS arasındaki diyalogda tıkanıklık devam ediyor. PYD'nin tek taraflı kararları, anti-demokratik uygulamaları ulusal birliği sekteye uğratıyor. Ümit ediyoruz ki sorunlar diyalog yoluyla çözüme kavuşup Rojava uluslararası bir statü elde edecektir.
Güney Kürdistan'da ise reformcu bir hükümet iş başında. Halkımızın ekonomik, sosyal ve kültürel alanda kalkınması için bir dizi reformlar ve projeler gerçekleştiriyor. Ancak Irak devleti ile siyasi sorunlar halen çözülmüş değil. Başta Kerkük olmak üzere 140. Madde kapsamındaki Kürdistani bölgelerde Kürtlere yönelik hak ihlalleri devam ediyor. Ayrıca bu bölgelerde DAİŞ terör örgütünün faaliyetleri Kürtler için tehdit olmaya devam ediyor. Güney Kürdistan'da ulusal kurum ve değerlerin daha da güçleneceği inancımızı koruyoruz.
Ülkemizin Rojhilat parçası, dünyanın en büyük terör devleti olan İran'ın işgali altında bulunuyor. Kürt partilerinin ve sivil toplum örgütlerinin faaliyetleri yasaklı. Kolberlere yönelik saldırılar, idamlar devam ediyor. Maalesef tüm dünya, İran’ın Kürtlere yönelik saldırılarını sessizce izliyor. Bu terör devleti bir gün hak ettiği cezayı alacaktır.
Platforma Ciwanên Kurd olarak Müslüman Kürtlerin kurban bayramını en içten dileklerimizle kutluyoruz. Bu bayramın, tüm Kürdistani parti ve sivil toplum örgütlerinin ulusal temelde birliğine vesile olmasını temenni ediyoruz.

 

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...