Ali Haydar Fırat

12.03.2018

Partimizin (PSK) kurucu üyesi ve Parti Meclisi üyesi Naci EREN yoldaşımız, 2 Mart 2018’de aramızdan ayrıldı. 

Hastalığın teşhisi, tedavisi ve aramızdan ayrılış süreci bir yıldan daha az bir zaman diliminde gerçekleşti. 

Naci, tedavi süresince karşılaştığı birçok olumsuzluk ve zorluklara karşın hastalığı yenme konusunda olağanüstü bir irade ve inanç gösterdi. Hiç yılmadı sonuna kadar direndi. Tedavi olurken oluşan epeyce yan etki ve zorluklara karşı inanılmaz bir direnç gösterdi. Ama hastalık çok sinsi ve olumsuz bir seyir izledi. Tüm uğraş ve çabalara karşın hastalık, kısa bir sürede sevgili Naci’yi aramızdan aldı.

Onu tanıyan her birimiz için farklı kimlikleri olan candan bir insanı yitirdik. Bir eş, baba, dede, yeğen, amca, dayı, abi, kuzen ve yoldaş olan bu dostumuz ve arkadaşımızın her birimizde bıraktığı ortak duygu ve değer, dostluk, vefa ve sevgidir. 

Naci, DDP, (Demokrasi Değişim Partisi) DBP, (Demokrasin Barış Partisi) HAK-PAR, (Hak ve Özgürlükler Partisi) ve PSK (Kürdistan Sosyalist Partisi) gibi Kürt partilerinin tümünde kurucu üye, üye, yönetici ve aktivist olarak yer alan bir yoldaşımızdı.

Naci ile politik ilişkim, doksanlı yılları sonu iki binli yılları başlarında PSK saflarında yürüttüğümüz çalışmalarla başladı. Naci sorunlarla geçen zor bir dönemde, siyasal bir yapıya bağlılık ile eleştiri arasındaki ilişkiyi en iyi düzeyde sürdürmeyi başarabilen bir yoldaşımızdı. Eleştirilerini daha verimli ve katkı sunmaya yönelik bir tarzda sürdürdü. Yanlış bulduğu, katılmadığı birçok karara rağmen örgütsel ilişkisini kararlılıkla sürdürmeyi ilke edindi. Tartışmalar, ayrışmalar ve görüş farklılıkları konusunda yaşadığımız tüm sorunlara karşın, eleştiri hakkını kullanarak, örgütsel yapıya olan bağlılığını hiçbir dönem yitirmedi. Biat etmeden eleştirisel, üretken katkılarıyla PSK’ye hep katkı sundu. 

Kürt Halkının ulusal demokratik mücadelesine bağlı fedakâr bir yoldaşımızdı. Bu mücadelenin bir savunucusu olarak yaşamını sürdürdü. Hastalığı sürecinde tedavisi devam ederken Güney Kürdistan’da yapılan bağımsızlık referandumuna eşiyle birlikte katıldı. Kendisine “tedavi görüyorsun bu kadar yolu araba kullanarak gitmen bana doğru gelmiyor” dediğimde “bu referandumu çok önemsiyorum ve kendimi iyi hissediyorum, mutlaka gitmeliyim” demişti. 

Naci’yi, yaşama ve siyasal sürece katkı sunabilecek bir yaşta ve konumda iken yitirdik. Her birimize acı verende bu durumdur. Yıllar önce genç yaşta yitirdiğimiz Zana, (Budak) yakın zamanda yitirdiğimiz genç yoldaşımız sevgili Mustafa (Durucu) ile birkaç ay önce yitirdiğimiz anısı halen tazeliğini koruyan Kenan (Kızıl) ağabeyimiz, beklenmeyen ani kayıplarımızdı. Her bir kayıp bizlere büyük bir üzüntü yaşattı. Naci’de son yıllarda yaşamını yitiren yoldaşlarımızın en sonuncusu oldu.

Güle, güle sevgili Naci seni hiç unutmayacağım, unutmayacağız. 

12.03.2018

Ali Haydar FIRAT

primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...