Mesud TekBaşlıktaki söylem bana ait değil. Bu söylem, T.C. Düsseldorf Konsolosluğu’nun Kuzey Ren Westfalya eyaletinde yaşayan Türkiye vatandaşlarına gönderdiği bir mailde yer alıyor.
Konsolosluk gönderdiği mailinde “Anadilimiz Türkçe, milli ve dini değerlerimizi, kültürümüzü yaşatmak için olmazsa olmaz bir şarttır. Anadilimiz ses bayrağımızdır, Türk kimliğinin temel taşıdır. Bu nedenle, Türkçeyi Almanya’da doğup büyüyen çocuklarımıza en iyi şekilde öğretmek büyük önem taşımaktadır. Anadilini iyi konuşan çocukların diğer dilleri daha kolay öğrenebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır” diyerek velileri Türkçe ders verilmesi için okul yönetimlerine başvurmaya çağırıyor ve bunun nasıl olacağını söylüyor.
Ben Konsolosluğun bazı belirlemelerine katılıyorum. Elbette dil, kültür ve toplumsal değerlerin yaşatılmasının olmazsa olmazıdır, ulusal kimliğin temel taşıdır. Çocukların dünyanın neresinde olurlarsa olsunlar kendi anadilleriyle eğitim almaları temel haklardan biridir. “Anadilini iyi konuşan çocukların diğer dilleri daha kolay öğrenebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır” belirlemesi de harika. Buna anadili ile eğitim gören çocukların eğitimde daha başarılı olduğunu da eklemek gerekiyor.
Bunlar güzel belirlemeler. Ama sorun şu ki bunları Almanya’daki Türk temsilciliklerinden birisi dile getiriyor. O temsilcilikler ki Kürdlerin Kürtçe dersler konusunda yürüttüğü mücadele sonucu, Almanya’da bazı okullarda Kürdçe ders verilmesini sağladıklarında, buna en sert biçimde karşı çıktılar. Bu mücadeleyi yürütenleri kara listeye aldılar. Kürdçe diye bir dilin olmadığını söylediler. Kürdler çocuklarına Kürdçe isimler koymasın diye Almanya nüfus dairelerine yasaklı isimler listesi verdiler.
Türk konsoloslukları, Türk çocukları için istediklerinin Kürd çocuklara tanınmaması için, Kürd çocuklarının asimile edilmesi için cansiperane çaba gösterdiler. Ve elbette böylece Türk devletinin asimilasyon politikasını yurtdışında hayata geçirmeye çalıştılar.
Çünkü Türkçeyi tek dil olarak gören, Kürdleri asimile etmek amacıyla Kürdçeyi yasaklama politikası, TC’nin kuruluşuyla başladı. Bir anlamda Kürdçenin yasaklanmasının yaşı TC’nin yaşı ile hemen hemen aynı. Örneğin, “28 Maddeden oluşan ve Arnavut kökenli Meclis Başkanı Mustafa Abdülhalik Renda başkanlığındaki bir Türkçü Komisyonca hazırlanan Şark Islahat Planı, demografik yapıyı değiştirmenin yanısıra asimilasyonla “Türkleştirme”yi de öngörmekteydi. Sözgelimi 14. Madde şöyleydi: ‘Malatya, Elazığ, Diyarbakır, Bitlis, Van, Muş, Urfa, Ergani, Hozat, Erciş, Adilcevaz, Ahlat, Palu, Çarsancak, Çemişgezek, Ovacık, Hısnımansur, Besni, Arga, Hekimhan, Birecik, Çermik vilayet ve kaza merkezlerinde, hükümet ve belediye dairelerinde ve diğer kuruluşlarda, okullarda, çarşı ve pazarlarda Türkçe’den başka dil kullananlar, Hükümet ve Belediyenin emirlerine aykırı davranmakla suçlanacak ve cezalandırılacaklardır.” (M. Bayrak, Şark Islahat Planı’nın Günümüzdeki Mukallit ve Musavirleri, http://rojawelat.org/makaleler/34597)

Elbette şimdi Kürdçe konuşanlara ceza kesilmiyor. Bir dönem Anayasa’da yer alan bir madde uyarınca yasaklanan Kürd dili ile, bugün dergi ve gazeteler yayınlanıyor. Yasası olmasa da bir devlet kanalı gün boyu Kürdçe yayın yapıyor. “Yaşayan diller” gibi uyduruk bir kategoriye sokulsa da birçok üniversitede Kürd diline ilişkin enstitüler var, araştırmalar yapılıyor, atanması yapılmayan Kürdçe öğretmenler yetiştiriliyor ve benzeri…

Ama tüm bu nispi olumlu adımlara karşın, Kürdlerin asimilasyonu ve entegrasyonu için Kürd dili ve kültürünü baskılama politikası öz itibariyle sürdürülüyor.

Kürdçe bugün de eğitim dili olarak kullanılmıyor. İktidarın büyük bir değişim olarak sunduğu Kürdçenin seçmeli ders (!) olarak okutulmasının önüne birçok engeller çıkartılıyor.
İktidarın atadığı bazı kayyumların yaptığı ilk işlerden birisi Kürdçe eğitim veren ana okullarını kapatmak oldu. Olağanüstü Hal döneminde yayınlanan KHK ile Kürdçe yayın yapan Zarok TV önce yasaklandı, daha sonra programlarının yüzde 40’ı Türkçe olması ve asimilasyonu kolaylaştıran daha birçok şartla serbest bırakıldı.

Ama hepsinden önemlisi Türkiye Uluslararası Çocuk Hakları Sözleşmesi’nin bazı maddelerini, özellikle kültür ve anadille eğitime ilişkin maddelerine çekince koyarak imzaladı. Aynı çekinceleri AB Yerel Yönetimler Sözleşmesi’ne karşı uyguladı.

Türkiye bu konuda tam bir çifte standart uyguluyor. Türk çocuklarına tanıdığı hakları Kürd çocuklarına tanımıyor.

TC Konsolosluğunun bazı belirlemelerinin biz Kürdlerin kulağına küpe olmalıdır. Bilelim ki Kürtçe, kültürümüz ve toplumsal değerlerimizin korunması için şarttır. Anadilimiz kimliğimizin temel sütunudur. Kültürümüzü, değerlerimiz ve kimliğimizi korumak için çocuklarımızla Kürtçe konuşmalıyız, Kürdçe okuyup yazmalarını sağlamalıyız. Çünkü “anadilini iyi konuşan çocukların diğer dilleri daha kolay öğrenebildiği bilimsel olarak kanıtlanmıştır.”

Türkçe nasıl Türklerin “ses bayrağı” ise, Kürdçe de bizim için öyledir. Kürdçe, sesli Ala Rengin’dir.

Bu noktada siyasi parti ve yapıların oluşturdukları Dil Platformu’nu ve çalışmalarını önemsemek gerekiyor. Çünkü Kürd dili ve kültürünü koruyup, geliştirmek için yapılacak her çalışma, sadece kimliğimizi korumayacak, aynı zamanda ulusal demokratik haklarımızın elde edilmesi yönünde atılan bir adım olacaktır.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...