25 Eylül 2017 tarihinde Kürdistan Bölgesi’nde yapılan bağımsızlık referandumunu yerinde gözlemlemek ve dayanışmada bulunmak amacıyla Hewlêr’de bulunan Kürdistan Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu, oy verme işleminin bitiminin ardından toplanarak gündemindeki konuların yanı sıra referandum sürecini ve sonuçlarını bütün boyutlarıyla değerlendirerek aşağıdaki sonuçlara ulaştı.
Kürdistan Sosyalist Partisi bir kez daha 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumunu tarihi bir an olarak değerlendirir ve bunda emeği olan başta Kürdistan halkı olmak üzere, Kürdistan Bölgesi siyasi partilerini ve bu sürecin büyük bir ustalık, sabır ve kararlılıkla yürütülmesinde belirleyici rol oynayan Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesud Barzani’yi içtenlikle kutlar.
Kürdistan Bölgesi halkı; Kürdü, Türkmeni, Ermenisi, Süryanisi, Keldanisi ve bütün çoğulcu yapısıyla 25 Eylül’de yapılan bağımsızlık referandumuna etkin bir katlım göstermiş, yüzde 93 gibi yüksek bir seviyede bağımsızlık talebini benimseyerek kendi geleceğine ilişkin güçlü ve tartışılmaz bir irade ortaya koymuştur.
Öte yandan bağımsızlık referandumunun demokratik ve şeffaf bir biçimde gerçekleşmiş olması, referandum işleminin barışçıl bir tarzda ve büyük bir olgunlukla sonuçlanması ayrıca sevindiricidir.
Gelinen noktada yapılması gereken şey, herkesin Kürdistan halkının bağımsızlık yönündeki güçlü ve meşru iradesine saygı göstermesidir.
Kürdistan halkının kendi ülkesinde özgür, bağımsız ve onurlu bir şekilde yaşama iradesinin meşruiyetini tartışmak hiçbir ahlaki, siyasi ve hukuki gerekçeye sığmaz.
Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık talebi sadece meşru bir hak değil, aynı zamanda bölge barışı ve istikrarı için de önemli bir faktördür.
Geçen 26 yıllık deneyimler gösteriyor ki bağımsız Kürdistan hiçbir topluluk ve devlet için bir tehdit kaynağı değildir, aksine onun bölgede barış ve istikrarın korunmasında etkin bir rol oynayacağı kesindir.
Öte yandan Türkiye’nin bir süreden beri bağımsızlık referandumunu gerekçe göstererek Kürdistan Bölgesi’ne karşı kullanmaya başladığı şiddet ve tehdit dilinin hiç kimseye bir yararı yoktur. Türkiye’nin Kürt meselesinde bir kez daha geleneksel şoven ve militarist eksene kayarak kendisini tekrarlıyor olması son derece talihsiz bir durumdur. Kürdistan Bölgesi’ne karşı başlatılan söz konusu saldırgan yaklaşımın Türkiye’nin kendi Kürt meselesinde de zehirleyici bir etkide bulunması kaçınılmazdır.
PSK olarak bir kez daha AK Parti iktidarını, bağımsızlık referandumuna MHP ve öteki Kürt düşmanlarının diliyle yaklaşmak yerine, Kürdistan halkının iradesine saygı duymaya ve Kürdistan Bölgesi ile yapıcı ilişkiler içine girmeye çağırıyoruz. Yüzyıllık tecrübelerin gösterdiği gibi baskı, şiddet ve şantajla Kürt halkının özgürlük, eşitlik ve onurlu yaşama iradesi bastırılamaz. Tersine bu yöndeki her adım sorunu daha da kangrenleştirmiş, halklar arası kutuplaşma ve kopuşu daha çok derinleştirmiştir.
Bütün bu tarihi deneyimlerin ışığında ve bölgede barış, istikrar ve kardeşliğin gereği olarak Türkiye, Kürt meselesinde, özel olarak da Kürdistan Bölgesi ile ilişkilerinde yapıcı ve çözümü esas alan bir yaklaşım içine girmelidir.
PSK, benzer şekilde bütün uluslararası kurumları, ilgili devletleri, demokrasi, özgürlük ve barıştan yana olan bütün çevreleri Kürdistan Bölgesi’nin bağımsızlık yönündeki iradesine saygı göstermeye ve Kürdistan Bölgesi’ni her türlü şantaj, saldırı ve abluka girişimine karşı korumaya çağırır.
Kürdistan halkının iradesine saygı göstermek ve onu her türlü zorbalığa karşı korumak insanlık açısından bir ahlaki, vicdani ve insani sınava dönüşmüştür.
Öte yandan partimiz Kürdistan Bölgesi’nin haklı ve meşru bağımsızlık talebini desteklemek amacıyla dünyadaki bütün Kürtleri harekete geçmeye çağırır. Her türlü barışçıl, demokratik ve diplomatik yöntemlerle Kürdistan Bölgesi’ne sahip çıkalım. Buraya dönük her türlü saldırı, karalama ve boğma girişimini boşa çıkarmak için seferber olalım. Halkların vicdanlarına seslenerek, barıştan, demokrasiden, halkaların kardeşliğinden yana kamuoyunun desteğine başvurarak dayanışma ağları oluşturalım.
25 Eylül bağımsızlık referandumu ile tarihi bir eşik aşılmış, Kürdistan’ın bağımsızlığı yönünde esas, yeni ve zorlu süreç daha yeni başlamıştır. Bu sürecin daha az sancı ile gerçekleşmesi, barışçıl ve diyalog ile ilerletilmesi için herkese, hepimize büyük görev düşmektedir.
Bağımsızlık referandumu Kürdistan Bölgesine ve bölge halklarına hayırlı olsun.
 
Kürdistan Sosyalist Partisi - PSK 
Merkez Yürütme Kurulu
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...