25 Mart tarihinde İzmir’de toplanan Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK Merkez Yürütme Kurulu, gündemindeki sorunları görüştü ve aşağıdaki bildiriyi kamuoyu ile paylaşmayı karar altına aldı.
AK Parti Hükümeti, büyük devletlerin desteği ve uluslararası kamuoyunun sessizliği eşliğinde, Afrin’e yönelik haksız ve binlerce sivilin yaşamını yitirmesi, yaralanması ve yerini yurdunu terk etmesine neden olan saldırılarla yetinmeyeceğini, Güneybatı Kürdistan’ın diğer bölgelerini de kapsayacak şekilde sürdüreceğini, en yetkili ağızdan Dünya aleme ilan etti.
Kürd halkının en küçük siyasi kazanımını ulusal güvenliği için bir tehlike olarak gören politikasının sonucu olarak Afrin’e yönelik askeri saldırıları nedeniyle Suriye’deki durumu daha da karmaşık hale getiren hükümet, Şengal’e saldıracağını söylüyor, yıllardır Kandil’e yaptığı saldırılarını artırarak sürdürüyor.
TC’nin Afrin’e saldırılarını protesto eden Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK, AK Parti Hükümetine bu politikanın sorunları çözmek yerine daha da karmaşık hale getirdiğini bir kez daha hatırlatır.
Türk ordusu Güneybatı Kürdistan topraklarından hemen çekilmeli, hükümet Kürdlerin kazanımlarını tehdit olarak görme anlayışı ve tehditler savurmaktan vazgeçmelidir.
Başta BM, ABD ve Rusya olmak üzere, batılı devletlerin Afrin saldırısına yönelik suskunlukları, hükümetin saldırgan ve yayılmacı politikasına hizmet etmektedir.
PSK, söz konusu güçleri TC’nin saldırgan politikasına karşı seslerini yükseltmeye, uluslararası insani yardım kuruluşlarını Afrin’e ve saldırı mağdurlarına yardıma çağırır.
Sınırları dışında yayılmacı politika yürüten, Kürd sorunun şiddet yoluyla çözümüne yönelen AK Parti hükümeti, iç politikada militarizmi güçlendiriyor, soğuk savaş dönemini anımsatan söylem ve uygulamalara başvuruyor.
Yandaş medya vasıtasıyla ırkçılık yapılıyor, Türk milliyetçiliği ve Kürd düşmanlığı körükleniyor.
Cumhurbaşkanı kendisine biat etmeyen öğrencilere, soğuk savaş döneminde olduğu gibi “komünist”,” hain” yaftasını yapıştırıyor, üniversitelerden atılacaklarını söylüyor.
OHAL ve KHK sistemi vasıtasıyla muhalif sesler susturuluyor, muhalif basın kapatılıp gazeteciler hapse atılıyor.
“Barış” sözcüğü yasak hale getirildi. Afrin saldırısına, militarizm ve yayılmacılığa karşı çıkanlar soruşturmaya uğruyor, hapse atılıyor.
AK parti hükümetinin anti demokratik uygulamalarını bir kez daha protesto eden PSK, demokratik güçleri barış, demokrasi ve özgürlük için el ele vermeye, demokrasi mücadelesini geliştirmeye çağırır.
Hewlêr ve Bağdat arasındaki diyalog ve görüşmelerin sonucu olarak havaalanlarının uluslararası trafiğe açılmasından memnunluk duyan PSK, PKK’nin Şengal’den askeri güçlerini çekme kararını doğru ve yerinde bulur.
Şengal kararı ile Türkiye’nin bu bölgeye saldırma gerekçesini elinden alan PKK, Kuzey Kürdistan’da da demokratik mücadelenin kitleselleşip güçlenmesi için kayıtsız şartsız ateşkes ilan etmeli, hükümet kuzey Kürdistan’daki askeri operasyonlar ile Kandil’e yönelik saldırılarını durdurmalı, Kürd sorunun barışçıl çözümü için adım atmalıdır.
Devletin yayılmacı politikasına hayır!
OHAL bir an önce kaldırılmalı, KHK sistemine son verilmelidir!
Tutuklu gazeteciler ve politikacılar derhal serbest bırakılmalıdır.
27 Mart 18
PSK-Kürdistan Sosyalist Partisi

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...