BASINA VE KAMUOYUNA

Kürdistan Sosyalist Partisi Parti Meclisi 27-28 Ocak 2018 tarihinde Diyarbakır’da toplandı. Toplantıda Kürdistan, Türkiye ve bölgede yaşanan son siyasal gelişmeler değerlendirilerek aşağıdaki sonuçların kamuoyu ile paylaştırılması kararlaştırıldı.

Partimiz, Türkiye’nin Afrin bölgesine karşı başlattığı askeri saldırıya ilk günden itibaren net bir biçimde karşı çıkmış, söz konusu askeri harekatın bölgede telafisi mümkün olmayacak siyasi, insani ve toplumsal kırılmalara yol açacağının altını çizerek operasyonun bir an önce durdurulmasını vurgulamıştır.

Bir kez daha altını çizmek isteriz ki Türk ordusunun Afrin’e yönelik sürdürdüğü askeri girişimin bölgede acıları artırmak, gerilimi yükseltmek ve kaotik durumu daha da derinleştirmek dışında bir sonuç üretme şansı yoktur. Bu durumun aynı zamanda Türkiye’yi kendi içinde Kürt meselesinin çözümünden daha çok uzaklaştıracağı ve yüzyıllık sorunun çözümünü daha da derinleştireceği apaçık bir gerçektir.

İktidarın askeri operasyon eşliğinde tırmandırdığı şovenizm ve bilinçli olarak üretilen toplumsal gerilim ve kutuplaşma Türkiye’yi içerde ciddi bir kırılmanın eşiğine getirmiştir. Savaş karşıtlarını ve iktidarın şiddet anlayışına karşı çıkanları sindirme ve her türlü muhalefeti tehdit ve tutuklamayla susturma çabaları demokrasinin en temel unsuru olan ifade ve düşüncü özgürlüğünü tümüyle kaldırma noktasına getirmiştir.

Türkiye bir an önce Afrin’e dönük askeri saldırıları durdurmalı, Kürdistan’ın diğer parçalarında Kürtlerin hak kazanımlarını tehdit olarak tanımlamaktan vazgeçmeli, kendi içinde Kürt meselesinin barışçıl ve eşitlikçi çözümüne odaklanmalıdır. Savaş karşıtı ifadelerinden dolayı tutuklananlar serbest bırakılmalı, bu yöndeki soruşturmalar son bulmalıdır.

Partimiz, başta BM, Avrupa Birliği, NATO ve İslam Birliği olmak üzere uluslararası kurumları bölgede gerilimin düşmesi ve savaşın durması için acil inisiyatif almaya çağırır.

Yüz yıldır bölgede devam eden ve son olarak Kerkük ve Afrin’in merkezinde yer aldığı çatışma, istikrarsızlık ve gerilimin gösterdiği gerçek şudur. Kürt ve Kürdistan meselesi Ortadoğu’nun em temel ve yakıcı meselesidir. Türkiye, İran, Irak ve Suriye’nin her birinde Kürt halkının ulusal demokratik hakları tanınmadan bölgeye barış ve istikrar gelmez, bölge halkları da demokrasi ve huzur yüzü görmez.

Parti Meclisimiz bir kez daha OHAL uygulamasına son verilmesini, KHK’lerin yol açtığı keyfi yönetim anlayışının terkedilmesinin gereğine vurguda bulunur. OHAL rejimi ve KHK uygulamasının yol açtığı adaletsizlikler ve toplumsal mağduriyetlerin telafisi için hızlı ve sonuç alıcı düzenlemelere gidilmelidir.

Parti Meclisimiz; savaş ve şiddetin her türüne ilkesel olarak karşıdır. Savaşa, şiddete, OHAL rejimine karşı toplumun bütün kesimlerini sesini yükseltmeye çağırır. Türkiye’de, Avrupa’da, vb. yerlerde gerçekleştirilen savaş karşıtı bütün demokratik ve meşru tepki ve protestoları destekler.

Halkımız, haklı ve meşru hak ve özgürlük mücadelesinde her türlü kışkırtma ve provokasyon girişimlerinden uzak durmalıdır. Korku ikliminin onları teslim almasına asla izin vermemelidir. Şiddetin, hukuksuzluk ve adaletsizliklerin er geç son bulacağına inancını güçlü tutmalıdır.

Şiddet ve inkarla gidilecek yol yoktur.

Tek yol daha çok demokrasi, daha çok özgürlük, diyalog ve karşılıklı kabuldür.

28.01.201

Kürdistan Sosyalist Partisi

Parti Meclisi

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...