Ortadoğu’da ve özellikle de Kürdistan’da son zamanlarda yaşanan gelişmelerin konu edinildiği bir seminer organize edildi. PSK İsviçre Birimi tarafından 19.11.2017 tarihinde organize edilen seminere PSK Genel Başkanı Mesut Tek konuşmacı olarak katıldı. Lozan Kantonu’nun Renens yerleşkesinde bulunan Komkar Lozan Dernek binasında gerçekleşen seminere dört parça Kürdistan’dan Kürtler katıldı.
Saat 13 de gerçekleşen seminere PDK Irak, PDK İran İsviçre birimi temsilcileri ve Suriye Kürtleri katılarak destek sundular.
PSK Parti meclisi üyesi Kamil Ermiş’in sunumunu yaptığı seminer Kırmaşah başta olmak üzere Doğu Kürdistan ve Güney Kürdistan’da yaşanan ve Türkiye Kürdistan’ında da etkisini gösteren depremde hayatını kaybedenler başta olmak üzere Kürdistan şehitleri için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Saygı duruşunun ardından Kürdistan’da yaşanan savaşı okuyabilmek için Kürdistan’ın Bağımsızlık Referandumunu ve Referandumu ortaya çıkaran gelişmelere bakmak gerektiğini dile getiren Mesud Tek: “Kürdistan Referamdumu, Kürtlere analarının ak sütü gibi helaldir. Kürdistan siyasi önderliği bu kararı alırken tüm Kürdistan’daki siyasi partilerinde desteğini alarak referanduma gitti. Referanduma gidiş nedenleri bir türlü uygulanmaya girmeyen Irak Anayasasından kaynaklanıyor. 2005 yılında hazırlanan Irak Anayasasına göre iki yıl içinde Kürdistan sınırları dışında kalan tartışmalı bölgelerde referandum gerçekleşecek ve referandum sonucuna göre sınırlar belirlenecekti. Fakat Irak merkezi hükümeti 2014 yılına kadar bir türlü referandumu gerçekleştirme kararını hayata geçirmedi.  İşid’in tartışmalı bölgeler olmak üzere Irak ve Kürdistan’a saldırması ve peşmergenin kahramanca işid ile savaşması yani savaş ortamında siyasi kimi kararların hayata geçememesi Irak hükümetinin bunu kendi lehine çevirme çabalarına yöneltti. Gerek askeri ve gerekse de ekonomik olarak Peşmergeye yapılan yardımların kısıtlanması ve askeri açıdan Irak hükümetinin kendi konumunu güçlendirme çabaları Kürtleri bir tercih yapmaya itti. Ve bu tercih de tabiki Bağımsızlık Referandumu tercihi oldu. Referandum sonuçları bir tapu olarak Kürtlerin cebinde ve artık herhangi bir statü değişikliği konusunda Kürtler bunu çok iyi değerlendirecektir. Zira Refarandumu yok sayma ve sonuçlarını iptal etmeye kimsenin gücü yetmeyecektir.”dedi.
Konuşmasında Kürdistan’da Referandum olmasaydı Irak askerleri ve İran destekli paramiliter Haşdi Şabi teröristlerinin Kürdistan’a saldırısı olmazdı gibi söylemlerinin gerçeği yansıtmadığını dile getiren Mesud Tek: “Referandum olmasaydı bile Kürdistan’a bir saldırı olacağı emareleri vardı. Çünkü İran’ın bölgede yayılmacı politikalarına karşı sünni bir Kürt devleti her zaman engel. Ondan dolayı da hedef Kürtlerdi. Ortadoğuda mevcut beş başkent yani İran’ın başkenti Tahran olmak üzere Yemen’in başkenti Sanaa, Suriye’nin başkenti Şam, Irak’ın başkenti Bağdat ve Lübnan’ın başkenti Beyrut İran tarafından idare ediliyor. Bunlar İran’ın yayılmacı politikasının bir göstergesi. Bu politikaya engel olarak gördükleri sunni Kürtleri onlar için her zaman hedefti. Ondan dolayı da Kürdistan’a bu saldırıyı gerçekleştirdiler. Kerkük başta olmak üzere Kürdistan’ın diğer bölgelerine gerçekleşen saldırı Kürtler için bir felakettir. Bu felaketi Kürtler daha önce 1975 yılı başta olmak üzere 1989 Helepçe katliamında ve 1991 Saddam saldırısında ve 2014 yılındaki İşid saldırısında yaşadılar ve şimdi ise Kerküke saldırı ile yaşıyorlar. Nedeni ve sonuçları ne olursa olsun bu felakete karşı Kürtler sessiz kalmamalı.”dedi.
Kürtlerin yaşadıklarından ders çıkarması gerektiğini dile getiren Mesud Tek: “Özellikle de Avrupa’da yaşayan Kürtler yaşadıkları felaketlerin tekrarlanmaması için birlikte güçlü bir lobi çalışması gerçekleştirmek için güçlerini birleştirmeliler. Lobi çalışması içinde gerek İsrail ve gerekse de Ermeni lobisinden öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum.”dedi.
Üç saatten fazla süren seminer katılımcıların sorularının sayın Mesud Tek tarafından cevaplandırılması ile son buldu. 
 
 
 
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...