PSK Yurtdışı Temsilciler Meclisi’nin düzenlediği konferanslar serisinin sonucusu 26 Kasım günü Köln’de yapıldı. KOMKAR-Köln lokalinde yapılan toplantıya yüze yakın dört parçadan yurtseverler, siyasi parti temsilcileri katıldılar.
“Ortadoğu’da Son Siyasi Durum ve Kürd Sorunu” adı altında yapılan konferansın konuşmacısı PSK Genel Başkanı Mesud Tek idi.
Konuşmasının başında Ortadoğu’da yaşanan son siyasi gelişmelere ilişkin görüşlerini kısa bir biçimde dile getiren Tek, bölgenin, süper güçler ve yerel devletler tarafından yeniden dizayn edilmesi sürecinde, Kürdlerin yeni bir Sykes Pıcot veya ikinci bir Lozan anlaşmasına tahammülllerinin olmadığını dile getirdi.
Bölge devletleri ve Batılı ülkelerin IŞİD sonrası döneme hazırlandıkları süreçte, bölgede etkinliği giderek artan İran’ın durumuna dikkat çeken Tek, bu ülkenin bölgedeki etkinliği sınırlanmadıkça huzur ve güvenin sağlanamayacağına vurgu yaptı.
Güney Kürdistan’da yapılan 25 Eylül referandumuna giden süreç ve sonrasında yaşanan gelişmelere ilişkin görüşlerini anlatan Tek, Kerkük’de yaşanan yenilgiye yönelik değerlendirmelerde bulundu. Bazı YNK yöneticilerinin ihanetinin tüm YNK’ye mal edilmesinin yanlışlığına dikkat çeken Tek, bu tür değerlendirmelerin Kürdistan davasına hizmet etmediğini dile getirdi.
Güneybatı Kürdistan’daki yurtsever güçlerin birlik olmaması durumunda Kerkük yenilgisinin bu parçada da tekrarlanma riskine değinen Tek, bu parçadaki yurtsever örgütlerin Hewler ve Dihok Mutabakatı’na dönmeleri çağrısında bulundu.
Türkiye ve Kuzey Kürdistan’da yaşanan OHAL ve KHK rejiminin uygulamalarını anlatan Tek, 15 Temmuz darbe girişiminin engellenmesini takip eden süreçte yaşananlara dikkat çekti. Bu süreçte yaşanan hak ihlalleri ve baskıların 12 Eylül dönemini aratmadığını anlatan Tek, Kuzey Kürdistanlı siyasi yapı ve partilerin halka yurtsever ve demokratik bir alternatif sunmasının önemine değindi.
4 siyasi parti ve yapı arasında var olan işbirliğine değinen Tek, bu işbirliğinin diğer yapılarla birlikte genişletilmesinin önemine değindi.
Siyasi partiler, sivil toplum kuruluşları ve bağımsız siyasi şahsiyetleri bir araya getirebilecek bir mekanizmaya olan yakıcı ihtiyaca değinen Tek, PSK bu doğrultuda üzerine düşen görevleri yerine getireceğini belirtti.
Mesud Tek’ın konuşmasından sonra, bazı katılımcılar gelişmelere ilişkin görüşlerini dile getirdiler ve soru sordular.
Konferans Tek’ın sorulara veriği cevapla sona erdi.
 
 
 
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...
Şandeke Partıya Sosyalîst a
Di hevdîtina Partiya Sosyalîst a ...
PSK-ENKS Görüşmesi
Hewlêr’de bulunan ve Kürdistan ...
PSK’den İKDP’ye Ziyaret
Kürdistan Sosyalist Partisi-PSK ...
HDP Heyeti PSK’yi Ziyaret Etti
08 Mart 2018 tarihinde, HDP ...
Hevditîna PSK û PAK lî Hewlêrê
Heyetek ji Partiya Azadiya ...
PSK KOMELA görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Kosret Resul'u
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK heyeti Yusuf Zozani’yi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, genel ...
PSK Heme Hacı Mahmud görüşmesi
Görüşmelerde bulunmak üzere ...
YNK PSK görüşmesi-2
Görüşmelerde bulunmak üzere ...