Kürdistan Sosyalist Partisi, mecliste kabul edilen anayasa değişiklik paketi ve yeni bir anayasaya ilişkin görüşlerini bir basın açıklaması ile kamuoyu ile paylaştı.

19 Ocak 2017 tarihinde PSK Diyarbakır il binasında gerçekleştirilen basın toplantısında partimizin “Çözüm için; Demokratik ve Federal Bir Anayasa” başlıklı bildirgesini Genel Başkan Yardımcımız Bayram Bozyel genel başlıklar şeklinde açıkladı.

Türkiye’nin, yüz yıllık yapısal sorunların boğucu mirası altında olduğunu ifade eden Bozyel, Kürt meselesinin hala kanayan yara, Türkiye’de demokrasinin evrensel standartların çok gerisinde, militarist zihniyetin yaşamın her alanında etkisini sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye’nin dünden bugüne yaşadığı temel sorunların kaynağında, Türk devletinin tekçi, inkârcı ve militarist kurucu felsefesinin yatağını belirten Bozyel, devletin söz konusu otoriter niteliğinin 1924, 1961 ve 1982 anayasalarında da bütün çıplaklığı ile yer aldığını ifade etti.

Bayram Bozyel konuyla ilgili açıklamasında 1982 anayasasında şimdiye kadar 17 kez değişiklik yapıldığını, buna rağmen 12 Eylül darbe anayasasının tekçi ve otoriter ruhunun yerli yerinde durduğunun altını çizdi.

AK Parti’nin 14 yıllık iktidarı boyunca yeni bir anayasa vaadini yerine getirmediği belirten Bozyel, AKP’nin MHP desteğiyle gündeme getirdiği anayasa değişiklik paketinin Türkiye’nin hiçbir sorununa çözüm getirmediği dile getirdi.

Kürdistan Sosyalist Partisi’nin kategorik olarak başkanlık sistemine karşı olmadığını vurgulayan Bozyel konuşmasında şu görüşlere yer verdi. “Türkiye elbette bilinen herhangi bir hükümet modeline geçebilir. Parlamenter, başkanlık, ya da yarı-başkanlık sistemlerden birini ya da bunların karma bir modelini benimseyebilir. Türkiye bakımından temel sorun, benimsenecek herhangi bir sistemin demokratik içeriği ve Kürt meselesine getirecek çözüm kapasitesidir. Ne var ki hükümetin anayasa değişiklik paketinde demokrasinin standartlarını yükseltecek, yaşanan kronik sorunlara çözüm getirecek hiçbir unsur bulunmuyor. Tersine, öngörülen sistem, siyasal iktidarı kişiselleştirmek, siyasal gücü tek bir kişide toplamak gibi riskler içermektedir. Öngörülen sistem değişikliği ile siyasal istikrarın sağlanması bir yana, mevcut tasarı siyasal sistemin işletilmesinde yeni krizlere zemin hazırlayacak nitelikte.” dedi.

Bu durumda yapılması gereken şeyin toplumun ortak beklentisi olan yeni bir anayasa yapımını gündeme getirmek ve bunun için seferber olmak olduğunu belirten Bozyel yeni bir anayasa yapımında izlenmesi gereken prosedür ve temel alınması gereken ilkeleri 10 madde şeklinde açıkladı.

Yapılacak referandumda PSK’nin nasıl bir tavır takınacağına ilişkin sorulan soru üzerine Bayram Bozyel şunları söyledi.

“Mevcut çatışmalı ve OHAL koşullarında yapılması, tek başına yapılan anayasa değişiklik paketinin meşruiyetine gölge düşürüyor. Öte yandan yapılan değişiklikte Türkiye’nin hiçbir temel sorununa ilişkin bir çözüm önerisi yok. Bu koşullarda bizim yaptığımız şey Kürt halkının temel haklarını içeren yeni bir anayasa talebiyle ortaya çıkmaktır. Şimdi yaptığımız şey de budur. Bu çerçevede bizin mevcut pakete evet dememiz mümkün değil” dedi.

Kürt basının yoğun ilgi gösterdiği basın toplantısında partimiz merkez ve il yöneticilerinin yanı sıra, birçok yurtsever şahsiyet de katılarak hazır bulundu.

primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...