Kürdistan Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu, 25.11.2017 tarihinde Diyarbakır’da gerçekleştirdiği toplantısında gündemindeki konuları değerlendirerek aşağıda sonuç bildirisini kamuoyu ile paylaşmayı uygun bulmuştur.

Türkiye’nin içerde ve dışarda karşı karşıya bulunduğu sorunlar yumağı her geçen gün katmerleşerek derinleşmektedir. Söz konusu bütün sorunların temelinde Türkiye’nin Kürt meselesinde izlediği reddiyeci ve tahammülsüzlük politikası yatmaktadır. Gelinen aşamada AK Parti iktidarı Kürt meselesinde tümüyle MHP yörüngesine girmiş, onun çağı dolmuş şoven ve şiddet anlayışına teslim olmuş durumdadır.
Bir süredir uygulanmakta olan OHAL sistemi ve KHK uygulaması sadece Kürt sorunundaki açmazı derinleştirmekle kalmamakta, Türkiye’nin tamamında büyük toplumsal mağduriyetlere yol açmaktadır. Gelinen aşamada demokrasi tümüyle rafa kaldırılmış, siyaset zemini yok edilmiş, basın ve ifade özgürlüğü ortadan kaldırılmış. İzlenmekte olan keyfi ve baskıcı yöntemlerle Türkiye kaotik bir noktaya getirilmiştir. Türkiye toplumunun geleceğini 2019’da yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimine endeksleyen AKP iktidarı, MHP’nin desteğini korumak adına mevcut şoven ve şiddet anlayışını önümüzdeki dönemde de sürdürecek gibi görünmektedir.
Söz konusu anti demokratik ve çağdışı anlayışın Türkiye’ye getireceği şey daha çok acı, şiddet ve kaostan başka bir şey değildir. Türkiye bir an önce normalleşebilmeli, demokrasi dışı OHAL rejimine son verilmeli, Kürt meselesinde tartışma ve diyalog zemini oluşturulmalıdır.
2019 yılında yapılacak seçimler öncesinde başta siyasal partiler yasasında olmak üzere seçim sistemi vb. konularda demokratik katılıma ve çoğulcu bir yönetime imkân sağlayacak demokratik düzenlemeler gerçekleştirilmelidir.
Kürdistan Sosyalist Partisi, Suriye’de IŞİD’in elindeki Rakka vb. merkezlerin kurtarılmasından sonra uluslararası düzeyde başlayan siyasi çözüm girişimlerinden büyük bir memnuniyet duymaktadır. 22 Kasım’da Soçi’de Rusya lideri Putin öncülüğünde gerçekleşen üçlü zirvede “Bütün etnik unsurların katılımıyla Suriye Ulusal Kongresi’nin toplanması ve burada Suriye’nin geleceğinin tartışılarak demokratik bir seçime gidilmesi” yönünde yapılan açıklama yerindedir. Ne var ki Türkiye’nin toplanacak Suriye Ulusal Kongresi’nin katılımcılarına yönünde ortaya koyduğu çekince çözüm sürecine zarar verecek talihsiz bir tutumdur. Türkiye, özünde Kürt karşıtlığına dayanan bu rezervlerinden vaz geçmeli, kendi içinde olduğu gibi Suriye’de de Kürt halkının ulusal demokratik haklarına ve kazanımlarına saygı göstermelidir.
Suriye’de kalıcı bir barış ve istikrar, ülkenin çok uluslu ve çok kültürlü yapısına uygun demokratik, laik ve federal bir sistemin kurulmasından geçer. Kürtler yaşadığı coğrafyada kendilerini yönetebilecek bir federe statüye kavuşmalıdır. Bu çerçevede Suriye’deki bütün Kürt tarafları ulusal bir program etrafında ve ortak bir çatı altında bir araya gelmelidir.
Esad rejimi ve suç ortakları işledikleri insanlığa karşı suçlardan ve yol açtıkları insani trajedilerden dolayı yargılanıp cezalandırılmalıdırlar.
Kürdistan Sosyalist Partisi, 25 Eylül bağımsızlık referandumu sonrası Kürdistan Bölgesi’ne karşı başlatılan bölgesel ve uluslararası saldırıları şiddetle kınar, Haşdi Şabi ve Irak ordusunun Kerkük ve Kürdistan’ın öteki bölgelerine dönük işgal girişimlerini ve buralarda işlediği insanlık dışı suçları şiddetle lanetler.
Kürdistan Bölgesi halkının 25 Eylül’de yapılan referandumda bağımsızlık yönünde ortaya koyduğu irade meşrudur, yerindedir, demokrasi kültürü adına övünülecek bir durumdur. Kürdistan halkının bağımsızlık iradesini kırmaya dönük sürdürülen saldırı ve Kürdistan Bölgesi’ne dönük uygulanan ambargo ve kuşatma bütünüyle ahlak dışıdır ve soykırım suçu niteliğindedir.
Kürdistan’a dönük her türlü saldırı, kuşatma ve boğma girişimi bir an önce son bulmalı. BM ve AB gibi kurumlar bunun için etkin bir misyon üstlenmelidir.
Özgürlük ve bağımsızlık Kürt halkının meşru hakkıdır. Kürdistan halkının özgürlük ve bağımsızlık iradesini kırmaya hiç kimsenin gücü yetmeyecektir. Kürdistan Bölgesi 16 Ekim sonrasında yaşanan kırılma ve kayıpları telafi edip özgürlük yolunda kararlılıkla yoluna devam edecektir. Bundan hiç kimsenin en ufak bir kuşkusu olmamalıdır.
Partimiz, IŞİD katillerinin 25 Kasım tarihinde Mısır’da Cuma namazını kılmakta olan sivil ve masum insanlara karşı gerçekleştirdiği katliamı şiddetle kınar, Mısır halkının acısını derinden paylaşır. Partimiz, bu tür terör ağlarıyla ancak uluslararası düzeyde ciddi, samimi, etkin ve ilkeli bir iş birliği ve anlayışla baş edileceğinin bir kez daha altını çizer.
Partimiz, bir kez daha Malatya’da Alevi insanlarımıza karşı tezgahlanmakta olan provakatif, kışkırtıcı ve faşizan girişimlere dikkat çeker, bu tür provokasyonların boşa çıkartılması için hükümeti ve bütün toplumsal kesimleri duyarlılığa çağırır.
Partimiz, Kürdistan’ın Doğu ve Güney kesiminde yaşanan deprem felaketinde yaşamını yitirenlere rahmet, yaralılara acil şifalar diler, yakınlarının acısını paylaşır. Partimiz halkımızın yaralarının iyileşmesi ve kayıplarının telafisi için bütün ilgili kurum ve kesimlere yardım çağrısını yineler. İran rejiminin depremzedelere gönderilen yardımları engelleme yönündeki ilkel ve düşmanca uygulamalarını mahkûm eder.
 
26.11.2017
Kürdistan Sosyalist Partisi
Merkez Yürütme Kurulu
 
primi sui motori con e-max

Topluluk

PAK û PSK li Enqereyê ligel
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
Hevdîtinên PSK û PAKê li
Serokê Giştî yê PAKê Mustafa ...
PAK û PSKyê lî Engereyê hevdîtin
Serokê Giştî PAKê Mustafa Ozçelîk, ...
Partiya Sosiyalîst a Kurdistan û
Şandeke Partiya Sosiyalîst a ...
Hevdîtina PSK û KOMELA
Heyeta Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina HDKÎ û PSK
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
PSK Serdana PDK (Rojhilat) Kir
Heyetek ji Partiya Sosyalîst a ...
Hevditina PSK û PŞK
Dengê Azad-HewlêrDi roja ...
Heyeta PSK Serdana ENKS Kir
Dengê Azad-HewlêrDi 15.01.2019’an ...
Hevdîtîna Heyeta PSK û Partiya
Heyata Partiya Sosyalîsta ...
PSK, PDKİ görüşmesi
PSK Genel Başkanı Mesud Tek, ...
PSK Heyeti YNK’yi ziyaret etti
19 Temmuz günü PSK Genel Başkanı ...
PSK-Pêşverû Görüşmesi
Güney Kürdistan’da bulunan ...
Mesud Barzani PSK Heyeti İle
PDK Genel Başkanı Mesud Barzani, ...