PSK; HALEPÇE SOYKIRIMI VE ÖZGÜR KÜRDİSTAN’A GİDEN SÜREÇ konulu bir seminer gerçekleştirdi.

16 Mart Halepçe soykırımının 37. yıl dönümü nedeniyle Kürdistan Sosyalist Partisi, Diyarbakır il örgütünde bir seminer gerçekleştirdi.

Seminere konuşmacı olarak yazar Ahmet Kani ile PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel katıldı. Seminerin moderatürlüğünü Serhat  Bozhan yaptı.

Seminerin başlangıcında Serhat Bozhan Halepçe katliamı ile ilgili yaptığı kısa bir açıklamadan sonra misafirleri Kürdistan şehitleri için saygı duruşuna davet etti.

Ardından Ahmet Kani yaptığı sunumunda Kürt halkının uzun yıllar içinde yürüttüğü mücadele ve uğradığı katliamlardan söz etti. Irak İran savaşında Kürt halkının her iki tarafın saldırılarına hedef olduğunu belirten Kani, bu süreçten gerekli derslerin çıkartılması ve Kürtlerin kazanımlarının korunması için PDK ve YNK’nin daha yakın bir işbirliği içinde olmalarını gerektiğini ifade etti.

Daha sonra söz alan Bayram Bozyel Kürtlerin Halepçe soykırımını iyi irdelemesini ve bu süreçten gerekli  sonuçlara ulaşması gerektiğini dile getirdi. En büyük yenilgilerden sonra bile umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini, Halepçe katliamından 3 yıl sonra özgür Kürdistan’ın temellerinin atıldığı bir iklimin oluşmasının bu konuda önemli bir ders olduğunu ifade etti. Bozyel konuşmasında Özgür Kürdistan’ın kuruluşuna giden süreçte başka faktörlerin yanı sıra Kürt partileri arasındaki ittifakın, özel olarak da Mam Celal Talabani ile Kek Mesut Barzani’nin feraset, öngörü ve diplomatik ustalıklarının payı olduğunu vurguladı

PSK Diyarbakır il binasında gerçekleşen seminere yoğun bir katılım sağlandı. Seminere PWK, HAK-PAR, PDK Bakur, KKP, PİA ve Azadi Partisi temsilcileri ile bir çok aydın ve şahsiyet katıldı. Semineri içinde Rudaw, K24, KTV, TV8 gibi birçok Kürt televizyon kanalı izleyerek canlı yayın gerçekleştirdi.

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik