PAK, PSK ve TDK- TEVGER Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nu ziyaret etti

Bugün (20.02.2023) PSK, PAK, TDK-TEVGER’den oluşan bir heyet 6 Şubat depreminin Diyarbakır’da yol açtığı sorunlar ve ortak yapılacak işlerle ilgili olarak Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nu ziyaret etti

PAK Genel Başkanı Mustafa Özçelik, PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, TDK-TEVGER sözcüsü M. Can Azbay, PSK Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin, PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba, TDG-TEVGER adına Yusuf Aydın ile Rıfat Sefalı’dan oluşan ortak heyeti Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu adına DTSO Başkanı Mehmet Kaya, Diyarbakır Barosu Başkanı Nahit Eren, Diyarbakır Tabipler Odası Başkanı Dr. Elf Turan, DOGÜNKAD Başkanı Rojda Yılmaz, Diyarbakır İHD Başkanı Abdullah Zeydan, DSMMO Başkanı Şiyar Bozhan ile TMMOB İl Koordinasyon Sekreteri Doğan Hatun karşıladı.

TDK-TEVGER, PSK ve PAK ortak heyeti ziyaret sırasında 6 Şubat depreminin yoğun can ve maddi kayıplara yol açtığı bölgelerde gerçekleştirdikleri inceleme ve gezi sonucu hazırladıkkları “Deprem Bölgeleri Hakkında Gözlem ve Öneriler” başlıklı raporu Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’na sundu ve deprem sonrası Diyarbakır’a ilişkin son durum hakkında bilgi edinmek istediklerini dile getirdi.

Platform adına Nahit Eren, Doğan Hatun, Elif Turan ile Mehmet Kaya Diyarbakır Kent Koruma ve Dayanışma Platformu’nun kuruluşu, deprem sonrasında Diyarbakır’da ve bölgede gerçekleştirdikleri çalışmalar hakkında detaylı açıklamalarda bulundu. Platform sözcüleri deprem sonrasında Diyarbakır’da yaşanan can kayıpları ve hasar gören ve yıkılan konutlarla ilgili aktüel verileri paylaştı. Görüşmede deprem sonrası bölgede ve Diyarbakır’da yaşanan yıkımın boyutlarına dikkat çekilerek bu sorunların çözümü için ortak çalışma ve dayanışmanın altı çizildi.

PAK, PSK TDK-TEVGER yetkilileri de görüşmede depremin yol açtığı insani sorunların aşılması için Platform ile işbirliği ve dayanışma içinde olmaya hazır olduklarını ve platformun çalışmalarına büyük değer biçtiklerini dile getirdi.

Görüşmede mevcut ağır sorunların çözümü için daha sık görüşme ve ortak çözümler bulma konusunda mutabakata varıldı.

En çok Okunan İçerik