PSK, PAK, TEVGER deprem bölgesinde incelemelerde bulundu

                 

PSK, PAK, TEVGER adına bir heyet 11-12 Şubat 2023 tarihleri arasında Adıyaman, Maraş, Hatay ve Antep il merkezi ve ilçelerini kapsayan bölgede depremin yol açtığı yıkıcı sonuçlar hakkında incelemelerde bulundu.

PSK Genel Başkanı Bayram Bozyel, PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba, Tevger Sözcüsü M. Can Azbay’ın içinde bulunduğu heyet önce Adıyaman’da depremin yıktığı binaları yerinde inceledi, bölgede kurtarma ve yardım faaliyetlerini yürüten siyasi parti temsilcileri ve STK yöneticileriyle görüşerek halkın acil talepleri hakkında bilgiler edindi.

Adıyaman’da büyük bir yıkım ve yüksek oranda can kayıplarının yaşandığı, enkazdan insan çıkartma çalışmalarının ağır yürüdüğü ve kentin ciddi bir barınma ve sağlık sorunlarıyla karşı karşıya olduğu tespit edildi.

PAK, PSK, TEVGER heyeti daha sonra Gölbaşı ve Pazarcık ilçesinde depremin yol açtığı yıkımı yerinde gözlemledi, depremde mağdur olan ve yakınlarını kaybeden insanlarla görüştü ve acil talep ve beklentilerini not etti. Bu her iki ilçede de binaların yüzde doksan oranında yıkıldığı ve büyük can kayıplarının yaşandığının altı çizildi. Adıyaman’da olduğu gibi bu iki ilçede de dışarıya dönük büyük bir göç yaşandığı tespit edildi.

TEVGER, PSK ve PAK ortak heyeti daha sonra Maraş kent merkezinde deprem sonrası yıkımı ve kurtarma faaliyetlerini yerinde ziyaret etti. Depremin büyük hasara yol açtığı Maraş’ta kurtarma çalışmalarının çok ağır yürüdüğü gözlemlendi.

İkinci gün heyet Hatay’da incelemelerini sürdürdü. 06 Şubat’ta yaşanan depremin Hatay’da çok büyük bir yıkıma yol açtığı ve kentin yok olma noktasına geldiği, bölgede korkunç bir kaos ve umutsuzluğun yaşandığı tespit edildi. Hatay’da hala enkazın altında on binlerce insanın kurtulmayı beklediği ya da hayatını kaybettiği ifade edildi.

Hatay’ın ardından heyet Kırıkhan, İslahiye ve Nurdağı’nda incelemelerde bulundu, yakınlarını kaybeden mağdurlarla görüştü, bazı ailelere taziye ziyaretinde bulundu.

Kırıkhan, İslahiye ve Nurdağı depremden en çok hasar gören bölgeler ve bu üç ilçede can kayıplarının çok yüksek olduğu ifade ediliyor.

Heyet son olarak Antep ve Urfa’da depremin yol açtığı hasarlar ve can kayıpları hakkında değişik görüşmelerde bulundu.

PSK Genel Başkan Bayram Bozyel, PSK Genel Başkan Yardımcısı Hasan Dağtekin, Tayyip Kızılyıldız, Yunus Örkmez, PAK Genel Başkan Yardımcısı Vahit Aba, Süleyman Alış, TEVGER Sözcüsü M. Can Azbay, Yusuf  Aydın’dan oluşan heyetin deprem bölgesiyle ilgili incelemelerinin sonucunu yakında bir rapor halinde kamu oyu ile açıklayacağı bildirildi.

En çok Okunan İçerik