Hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğiz; Kürdistan Bayrağı milli değerimizdir

Azadi Hareketi, PAK, PSK Kürdistan Bayrağı’na yapılan saldırıları ve her üç parti ve hareketin Diyarbakır Teşkilat binalarında  poşis tarafından yapılan aramaları kınamak amacıyla, 20.12.2022 Salı günü Diyarbakır Gazeteciler Cemiyeti’nde, Kürdistan Bayrağıyla birlikte bir basın toplantısı gerçekleştirdiler.
Azadi Hareketi, PAK, PSK adına ortak basın açıklamasını Kürtçe’nin kurmanci lehçesiyle PAK Basın Sözcüsü Hanifi Turan, Türkçe olarak da PSK MYK üyesi  Selva Baksi  okudu.  
Azadi Hareketi, PAK, PSK’nin yönetici ve üyelerinin yanı sıra, TDK-TEVGER, HAK-PAR, Pêlkurd, DDKD, PDK-Bakur, KKP, Azadi Partisi, PIA, PDKT, DBP, HDP temsilcileri ile çok sayıda Kürt siyasetçi ve aydını da   dayanışma amacıyla basın toplantısında hazır bulundular.
Basın açıklaması toplantısına katılanlardan Kürdistani İttifak Partileri adına KKP Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, KDP- Bakûr adına Sertaç Bucak, HAK-PAR adına GB yardımcısı M. Şah Eren, TDK-Tevger adında M. Can Hazbay ve aramalarda avukat olarak bulunan İbrahim Güçlü birer kısa konuşma yaparak Kürdistan Bayrağı’na ve Kürdistani parti ve örgütlere yapılan saldırıları kınadılar.
Çok sayıda televizyon ve basın-yayın organı basın toplantısını izlediler, naklen yayın yaptılar.
Azadi Hareketi, PAK, PSK’nin ortak açıklama metni aşağıdaki şekildedir:
Hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğiz; Kürdistan Bayrağı milli değerimizdir

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’nın talebi ve Diyarbakır Birinci Sulh ve Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler tarafından 19.12.2022 günü Azadi Hareketi, PAK, PSK Diyarbakır İl Teşkîlatı binalarında aramalar gerçekleştirildi.

Bilindiği gibi, Azadi Hareketi, PAK, PSK, 17 Aralık Kürdistan Bayrağı günü vesilesiyle parti teşkilatlarına  Kürdistan Bayrağı’nı asmışlardı. Bu etkinlik, bir çok basın ve yayın organında haber olarak da yer almıştı.

Türkiye’deki bazı ırkçı, şoven kesimler, bu etkinliği gerekçe göstererek, sosyal medya üzerinden, Kürdistan Bayrağı’na saldırmış ve Azadi Hareketi, PAK, PSK’yi hedef göstermişlerdi.

Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı söz konusu ırkçı, şoven kesimlerin sosyal medya üzerinden yapmış oldukları  bu paylaşımları bir ihbar olarak kabul etmiş ve Diyarbakır Birinci Sulh ve Ceza Mahkemesi’nin kararıyla, Azadi Hareketi, PAK, PSK’nin teşkilat binalarında arama için  Diyarbakır Emnîyet Müdürlüğü’ne arama izni vermişti.

Diyarbakır Emnîiet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, savcılığın vermiş olduğu izni parti yöneticilerine göstererek, avukatlarımızın da bulunduğu bir ortamda aramada bulunmuşlardır.

Her ne kadar, aramaya gerekçe olarak Kürdistan Bayrağı gösterilmişse de, polisler savcılığın da emri ile, teşkilatlarımızda bulunan tüm bilgisayarları, parti resmi dökümanlarını, dosyaları, afiş ve pankartları, kitap ve dergileri toplayarak Diyarbakır Emnîiet Müdürlüğü’ne götürmüşlerdir.

Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, arama işlemi bittikten sonra, PAK Genel Başkan Yardımcısı Nurullah Timur ile Azadi Hareketi Genel Sekreteri Metin Pirani’yi ifade vermek üzere Emniyet Müdürlüğü’ne götürdüler.Nurullah Timur ifadesi alındıktan sonra aynı gece serbest bırakıldı, Metin Pirani ise hala da  serbest bırakılmamıştır.

Elbette ki Kürdistan Bayrağı’na yönelik saldırı ve yasaklar yeni değildir. Kuzey Kürdistan ve Türkiye’de Kürdistan Bayrağı daha önceleri de defalarce saldırı ve yasaklamalara maruz kalmıştır.17 Aralık 2022 günü Kürdistan Bayrağı’nı balonlarla yükselttikleri için CNK sorumluları Jiyan Timurtaş ve Şerzan Kılıçaslan da Diyarbakır polisince gözaltına alındılar ve hala da serbest bırakılmadılar.

Gerek bundan önceki saldırı ve yasakları; gerekse Azadi Hareketi, PAK ve PSK teşkilatlarına ve bu teşkilatlardaki Kürdistan Bayrağı’na yönelik saldırıları, halkımızın milli değerlerine ve düşünce, ifade ve örgütlenme özgürlüğüne  yapılmış bir saldırı olarak görüyoruz. Bu saldırı ve yasakları kınıyoruz.

Kürdistan Bayrağı tüm Kürt ve  Kürdistanlıların  milli bir değeridir. Hiçbir güç  bu milli değerimizi yasaklayamaz. Kürdistan Bayrağı üzerindeki hiçbir yasağı tanımayacağımızı, hiçbir saldırıya boyun eğmeyeceğimizi açıklığıyla kamuoyuyla paylaşmak istiyoruz.

Türkiye Devleti ve ırkçı, şoven kesimlerin Kürdistan Bayrağı’na yönelik tüm yasaklama, saldırı, saygısız tutumları kınıyoruz.

Kürdistan  Bayrağı aynı zamanda Güney Kürdistan’daki Federe Bölgenin de resmi bayrağıdır. Kürdistan Bayrağı hem Irak Federal Anayasası’nda , hem de dünya devletleri nezdinde resmi olarak kabul edilmiş bir bayraktır.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı ve bakanları da Kürdistan Federe Bölgesi yöneticileri ile yapmış oldukları  resmi görüşmelerde , Türkiye Bayrağı’nın yanında Kürdistan Bayrağı’nı da resmi olarak kabul etmiş ve iki bayrak da resmi görüşmelerde yer almıştır.
Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne bağlı polisler, teşkilatlarımızdaki arama gerekçesi olarak Kürdistan Bayrağı’nı göstermişlerdi. Ama sonuçta, Kürdistan Bayrakları ile birlikte, teşkilatlarımızdaki tüm bilgisayar,  resmi evrak, dosya, afiş, pankart, kitap ve dergilere de el konulmuş ve Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü’ne götürülmüşlerdir.

Evet, Kürdistan Bayrağı milli değerimizdir, hep dalgalandıracağız. 

Hiç bir saldırıya da boyun eğmeyeceğiz.
19.12.2022

Azadi Hareketi
Kürdistan Özgürlük Partisi(PAK)
Kürdistan Sosyalist Partisi(PSK)

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik