ATV’deki Dizi Filmi’nin İşgalci ve Irkçı Anlayışını Lanetliyoruz

ATV’de  yayınlanan ‘Yalnız Kurt’ adlı dizinin bir bölümünde, sözüm ona bir Türk, Kürdistan Bölgesi’ndeki bir mahkemede yargılanıyor. O mahkeme salonuna Başkan Sayın Mesut Barzani’nin fotoğrafı ve Kürdistan Bayrağı da konulmuş.

O dizinin söz konusu bölümünde Kürdistan Mahkemelerine ve Kürdistan Bölgesel Yönetimi’ne açık bir şekilde büyük hakaretlerde bulunulmaktadır. Yine o bölümde Kerkük, Musul, Hewler ve tüm Güney Kürdistan toprakları Türkiye topraklarıymış gibi ifade edilmekte, eğer Amerika oralardan elini çekerse, bu toprakların tümünü Türkiye’ye katacaklarından söz edilmektedir.

Kürdistan Bölge Hükümeti Kültür Bakan Yardımcısı Sayın Salar Osman konuyu araştırıp gerekli cevabı vereceklerini açıkladı.

Türkiye Devleti’nin AK Parti İktidarı, özellikle son 6 yıldır Kuzey, Güney, Rojava Kürdistanı’nda Kürt karşıtlığı ve düşmanlığı üzerinden bir siyaset yürütmektedir. ATV’nin söz konusu dizisinde yapılan bu saldırı ve hakaretler de, Türkiye Devleti’nin izlemiş olduğu bu siyasetin kimi ırkçı, şoven kesimlerce hangi tehlikeli boyutlara vardırılabileceğini gösteren somut bir örnektir.

Biz PAK, PSK, TDK-TEVGER olarak, ATV’yi ve ‘Yalnız Kurt’ dizisinin tüm sorumlularını , sergilemiş oldukları işgalci, ırkçı, Kürt düşmanı tutum ve anlayışlarından dolayı lanetliyoruz.

Kuzey Kürdistan’daki tüm Baroları bu dizi filmin yasaklanması ve hakkında yasal işlem başlatılması için acilen adım atmaya çağırıyoruz.

Kürdistan Bölge Parlamentosu, Başkanlığı ve Hükümeti de bu dizi filmi protesto etmeli ve bu dizinin sorumluları hakkında yasal işlem başlatılması için, Türkiye Devleti nezdinde gerekli girişimleri başlatmalıdırlar.

08.06.2022


Kürdistan Özgürlük Partisi (PAK)

Kürdistan Sosyalist Partisi (PSK)

Kürdistan Demokratik Hareketi (TDK-TEVGER)

En çok Okunan İçerik
Yorum Yaz