PSK 2. Yurtdışı konferansı Sonuç Bildirgesi

PSK Yurtdışı 2. Konferansını 16-17 Ekim 2021 tarihleri arasında gerçekleştirdi. İki gün süren parti konferansı; Almanya, Avusturya, İsviçre, İsveç, İtalya, Hollanda, Danimarka, İngiltere ve Belçika’nın da aralarında bulunduğu Avrupa ülkelerinden geniş bir delege katılımıyla gerçekleşti.

Konferansımız, gerçekleşen divan seçiminin ardından gündemindeki konuları değerlendirdi.

Yurtdışı konferansımız, ülkemiz ve bölgemizdeki son durumları detaylı bir şekilde değerlendirdi.

Konferansımız, Kuzey Kürdistan’da mevcut AKP iktidarının halkımıza karşı yürüttüğü kirli uygulamaları kınadı.

Konferansımız, Kürt halkına karşı yürütülen bu sindirme politikasına karşı Kürdistan’da yurtsever güçlerin birliğinin önemine birkez daha vurgu yaptı. Bu anlamda Kuzey Kürdistan’da yürütülmekte olan güçbirliği çalışmasını değerli bulduğunu ve bu çalışmanın kurumsal bir güç olması için çaba harcanması gerektiğinin altını çizdi.

Yakın zamanda gelişebilecek önemli gelişmelere karşı partimizin daha etkin bir çalışma içinde olmasının önemine değindi.

Konferansımız, genelde Ortadoğu özelde ise Kürdistan’daki son durumu değerlendirirken, Irak ve Güney Kürdistan’da gerçekleşen parlamento seçim sonucunu değerlendirdi. Bu seçimin Kürdistan halkı açısından önemli bir kazanım olduğu, özellikle Şengal ve Kerkük başta olmak üzere tartışmalı bölgelerde çıkan seçim sonuçları bir kez daha halkımızın lehine onayladığını belirtti.

Konferansımız bu başarıyı Bağdat Parlamentosunda Kürdistan’ı daha güçlü temsiliyetini arzular.

Konferansımız, hergün Kürt gençlerini dar ağaçlarında sallandıran barbar İran rejiminin Güney Kürdistan’daki kazanımları yok etmek için  Güney Kürdistan’a yaptığı saldırılarını da kınar.

Rojava’daki gelişmeleri de değerlendiren konferansımız gelişen olumlu havayı yayılmacı bir politikayla yok etmek isteyen Türkiye’nin Rojava’daki saldırılara dikkat çekerek, uluslararası kamuoyunu Türkiye’nin bu tutumuna karşı tavır almaya çağırır.

Konferansımız, Kürdistan’da başlatılan ve Avrupa’da da devam eden Kürt dili kampanyasınını çalışmalarını destekler ve bunun başarıya ulaşması için çaba sarf eder.

Kürt halkının haklı taleplerinin başarıya ulaşması için diyasporadaki Kürtlerin birlikte hareket etmesi gerektiğini dikkat çeken Konferansımız, bu konuda üzerlerine düşeni yapmaya hazır olduklarını belirtir.

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik