PSK; Ezidi Halkımıza Sahip Çıkalım

Ezidi Halkımıza Sahip Çıkalım

 

Ezidi halkımızın yüz yıllar boyu uğradıkları saldırı ve yaşadığı mağduriyetler bugün de devam ediyor. Değişik nedenlerle köylerini bırakıp Avrupa’ya giden Ezidilerin topraklarına el konuluyor ve tekrar köylerine dönmelerine izin verilmiyor. Köylerine dönmek isteyenler fiziki saldırıya uğruyor, tarlalarını ekmelerine izin verilmiyor, evleri ve mallarına zarar veriliyor.

Geçen yıllarda Batman ve Viranşehir’e bağlı bazı köyde Ezidi kardeşlerimiz benzer mağduriyetler yaşadılar.

 

Bu tür bir olay son olarak Viranşehir’e bağlı Ezidi köyü Zewra’da yaşandı.

 

Bu yıl Almanya’dan köye dönmek isteyen Zewra’lı Ezidiler Şeyhan Aşiretine mensup bir ailenin saldırısına uğramıştır. Korucu olan ve devletin desteğini alan Şeyhan ailesi Avrupa’ya giden Ezidilerin topraklarına el koymuştur. Köylüler bu yıl köye dönmek istediklerinde söz konusu korucu ailenin saldırısına uğramış, traktörlerine zarar verilmiş ve ölümle tehdit edilmişlerdir.

 

Ezidi köylülerin bu konuya Viranşehir’deki  ilişkin kolluk kuvvetleri, Viranşehir Kaymakamlığı ve Cumhuriyet Savcılığına yaptıkları başvurulardan bir sonuç alınmamıştır.

 

Ezidi halkımıza yapılan bu ve benzeri saldırı ve haksızlıkları yakından izleyen Partimiz, Zewra köyündeki Ezidi kardeşlerimizin yanında olduğunu bildirir, kamuoyunu, sivil toplum ve bütün siyasi partiler bu konuda duyarlı olmaya çağırır.

 

19.07.2023

 

Kürdistan Sosyalist Partisi

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik