Munzur Çem Helallık İstedi

Geçtiğimiz Pazar günü yakalandığı amansız hastalık nedeniyle yaşamını yitiren Munzur Çem, Berlin’de, Berlin Alevi Toplumu Cemevinde yapılan bir törende sevenlerinden helallik istedi.

14 Aralık günü yapılan hellalik isteme merasimine Berlin’de yaşayan yüzlerce kişiyle Almanya’nın değişik kentlerinden gelen onlarca insan katıldı.

Munzur Çem’in helallik isteme erkanının yerine getirilmesinden sonra, eşi Dr. Gülistan Sarıbaş’ın konukları selamlamasıyla başlayan merasimde ailesi, İKK- Kırmançki Külltür Enstitusu, Kürd Toplumu, PSK, KOMKAR-Berlin temsilcileriyle politikacı-yazar Bayram Ayaz. Mehmet Elbistanlı ve, Kürd akademisyen Feryad Fazıl Ömer birer konuşma yaptılar.

Kürdistan sosyalist Partisi-PSK adına konuşan PM üyesi ve PSK eski genel başkanı Mesud Tek, kendisiye Munzur Çem arasındaki dayı-yeğen ilişkisini anlattıktan sonra, anma toplantısına katılanların Kürdistan tüm parçalarından olduğuna, ve Kürdistan’ın tüm kesimlerinden geldiklerini, farklı inanç guruplarına mensup olduklarına vurgu yaparak “dayım Munzur çalışmalarıyla toplumumuzun tüm kesimlerine değdi, katılımcıların yapısı bunu göstiriyor. Munzur Çem Kürdistan’dır” dedi.

Munzur Çem’in Alevilik, Dersim ve Zazaca lehçesi üzerine yaptığı çalışmaların önemini anlatan Mesud Tek, “ama Munzur Çem sadece Dersim değildir, Munzur Çem aynı zamanda çar Çıra’dır, Metina Dağıdır, Qendildir, Dolameri Vadisi’dir. Munzur Çem aynı zamanda Yezidi’dir, Yarsan’dır, Ehli Haktır” dedi.

Konuşmasını “dayım Munzur aynı zamanda partim PSK’nin eski, yetenekli ve öncü kadrolarından birisiydi. Partimizin bugüne gelmesinde tüm Kürdistan’da tanınnıp saygı görmesinde Munzur Çem’in büyük katkıları vardır ve bu durum bizim için bir övünç kaynağıdır” diye sürdüren Tek, konuşmasının sonunda şunları dile getirdi:

“Munzur Çem yarın “Herdê Derviş’e, Seyid Rıza’nın, Civê Kêj’in, Silê Pît’in, İvisê Seykali’nin ülkesine gönderilecek ve orada toprağa verilecek. Partim adına, partimin tüm üye ve sempatizanları adına bir kez daha yengeme, Munzur Çem’in ailesine başsağlığı dileklerimi iletiyorum.”

Anma toplantısı Pir Musa ile Mikail Aslan-Cemil Koçgün ikilisinin birer parça söylemesiyle son buldu.

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik