"8 Mart Kadınlar Gününde bir kez daha Kürt kadınının haklı talebi olan anadilde eğitimi hakkını talep ediyoruz."

 

 


 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlu olsun…

Bugün 8 Mart Dünya Kadınlar Günü.

8 Mart; bütün dünyada ırk, sınıf ve renk ayrımı gözetmeksizin tüm kadınlar tarafından birlik ve dayanışma ve mücadele günü olarak kutlanıyor. Kadınlar meydanları doldurarak; kadın sorununa dikkat çekmekte, erkek egemen anlayışına karşı haklarını yüksek sesle dillendirip talep etmektedirler. 

Biz Kürt kadınları tarihimizdeki yiğit Kürt kadınlarının mirasını devralarak, bir kez daha 8 Mart Dünya Kadınlar günü vesilesi ile ulusal, sınıfsal ve cins haklarımızı dile getiriyoruz. Bulunduğumuz her alanda; maruz kaldığımız erkek egemen şiddetin yanı sıra devlet eliyle uygulanan şiddeti de teşhir ediyoruz ve etmeye devam edeceğiz.

Biz Kürt kadınları; tüm yakıcılığı ile karşımızda duran, Kürdistan’ın militarize edilmesine, askeri operasyonlara, pahalılığa, zamlara, işsizliğe ve her türlü baskı ve sindirme politikalarına dur diyoruz.

Bugün 8 Mart Kadınlar Gününde bir kez daha Kürt kadınının haklı talebi olan anadilde eğitimi hakkını talep ediyoruz. Kürtçe hem eğitim dili olmalı hem de resmi dil olarak kabul edilmelidir. Kürt halkına ulusal bir statü tanınmasını meşru ve evrensel bir hak olarak sayıyoruz.

8 Mart Dünya kadınlar gününde; şiddete, yoksulluğa, tacize, tecavüze, erkek iktidara, her türlü baskıya ve zulme karşı kararlılıkla mücadele edeceğiz. Kadın sorununa dikkat çekerek; eşit bir dünya şiarıyla kadın mücadelesini bilince dönüştüreceğiz.

Bu yıl ne yazık ki 8 Mart’ı; ağırlıkla Kürt illerinde yaşanan deprem nedeniyle buruk karşılıyoruz. Onlarca ilimizde on binlerce insanımızı ne yazık ki kaybettik. Bir doğa afeti olan deprem kirli, otoriter ve Kürt karşıtı politikalar sonucu büyük bir felakete dönüştü. Deprem bölgesinde tüm insanlarımızın yaşadığı mağduriyetin yanı sıra kadınlarımızın ve çocuklarımızın yaşadıkları trajedi canımızı çok yakmıştır.

Halkımızın başı sağ olsun. Yaraların sarılması ve yeni ve güvenli bir yaşamın inşası için tüm desteğimizle halkımızın yanında olacağız.

Yaşasın Kürt kadınların örgütlü mücadelesi.

8 Mart Dünya kadınlar Günü kutlu olsun.

08.03.2023

Kürdistan Sosyalist Partisi

 

 

 

 

 

 


İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik