28 Mayıs seçim sonuçları ne olursa olsun Kürt halkının özgürlük mücadelesi güçlenerek devam edecek

KAMUOYUNA

28 Mayıs seçim sonuçları ne olursa olsun Kürt halkının özgürlük mücadelesi güçlenerek devam edecek

Kürdistan Sosyalist Partisi Merkez Yürütme Kurulu (PSK MYK) 17 Mayıs 2023 tarihinde gerçekleştirdiği toplantısında, 14 Mayıs’ta yapılan cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçim sonuçlarını değerlendirmiş ve aşağıdaki noktaları kamuoyu ile paylaşmayı uygun bulmuştur.

Türkiye; ekonomik, siyasal ve toplumsal büyük bir krizin yaşandığı, 6 Şubat depreminin büyük can ve maddi kayıplara yol açtığı, ülkede hukuka ve geleceğe güvenin azaldığı, toplumsal kutuplaşmanın zirve yaptığı topyekûn bir kriz atmosferinde 14 Mayıs cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine gitmiştir.

14 Mayıs’ta yapılan ve yüksek bir katılımın gerçekleştiği seçimler sonucunda iktidar partisi AKP yüzde 7 oranında oy kaybetmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da 3 puan kaybederek ilk turda seçilememiştir. Buna karşın iktidardaki Cumhur İttifakı parlamentoda çoğunluğu ele geçirmiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan ise muhalefetin cumhurbaşkanı adayı K. Kılıçdaroğlu karşısında seçimin ilk turunu önde bitirmiştir.

Seçim sonuçları, izlediği otoriter, keyfi ve antidemokratik politikaları nedeniyle mevcut iktidarın güç kaybettiğini, buna karşın öngörülen toplumsal değişim beklentisinin sandığa yansımadığını göstermiştir.

14 Mayıs seçimlerinde ortaya çıkan siyasi tabloda iktidarın Kürt karşıtlığı üzerinden geliştirdiği Kürt korkusu belirleyici bir rol oynamıştır. Mevcut iktidar, Kürt korkusu üzerinden hem toplumun önemli bir kesimini yanında tutabilmiş, hem de muhalefeti bloke etmeyi başarmıştır.

Millet İttifakı ise Kürt meselesi başta olmak üzere demokrasi ve diğer temel sorunlara ilişkin cesaretli adımlar atmak yerine, iktidarın ötekileştirici ve kutuplaştırıcı söylemlerinin etkisi altında kalarak topluma güven verememiştir.

İktidarın Kürt karşıtı, ayırımcı ve korku odaklı politikaları nedeniyle 14 Mayıs seçimlerinde Türkiye’de milliyetçilik ve şovenizm daha da güçlenmiş, toplumsal kutuplaşma artmış, siyasal kriz derinleşmiştir.

Kürdistan Sosyalist Partisi, işin başından itibaren Türkiye’nin yaşadığı çoklu krizin temel nedeninin Kürt meselesi olduğunu vurgulamıştır. PSK, 14 Mayıs seçimlerinde Kürt meselesinin çözümünü kolaylaştıracak değişim, normalleşme ve demokrasiden yana stratejik bir seçim politikası izlemiştir.

PSK, 28 Mayıs 2023 tarihinde yapılacak ikinci tur cumhurbaşkanı seçiminde de değişim, normalleşme ve demokrasiden yana olan siyasi tutumunu sürdürecektir. Mevcut keyfi, otoriter ve ucube sistemin değişmesi, siyasal koşulların normalleşmesi ve bütün sorunların özgürce konuşulup tartışıldığı bir ortamın oluşması için oyunu cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan yana kullanacaktır.

Geçen yüz yıllık deneyimler, Kürt meselesini çözmeden, Kürt halkının ulusal haklarını tanımadan Türkiye’nin gerçek bir demokrasiye de, ekonomik refah ve siyasal istikrara da kavuşamayacağını, gösteriyor.

28 Mayıs seçim sonuçları nasıl şekillenirse şekillensin, Kürt halkının haklı ve meşru özgürlük mücadelesi daha da güçlenerek devam edecek, hiçbir güç Türkiye toplumun demokrasi ve değişim talebini sonsuza kadar bastıramayacaktır.

Kürdistan Sosyalist Partisi, 14 Mayıs seçim sürecine ilişkin detaylı değerlendirmesini, ikinci tur cumhurbaşkanlığı seçiminden sonra gerçekleştireceği Parti Meclisi toplantısında yapacaktır. Yapılacak PM toplantısında partimizin içinde yer aldığı Kürd Özgürlük ve Demokrasi İttifakı ve Yeşil Sol Parti’nin elde ettiği sonuçlar da dahil bütün süreç değerlendirilecek, seçim sonrasındaki siyasi durumun partimiz, Kürt halkı ve demokrasi güçleri bakımından ortaya çıkarttığı sonuçlar tespit edilerek kamuoyu ile paylaşılacaktır.

18.05.2023

Kürdistan Sosyalist Partisi

             (PSK)

Merkez Yürütme Kurulu

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik