PSK, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü'nü, Kadın, Yaşam, Özgürlük şiarı ile Kutluyor

Amerika'da ilk kez 1857 yılında New York Tekstil Fabrikası kadın işçileri ücretlerin artırılması ve çalışma saatlerinin kısaltılması amacıyla gösteri düzenlediler.

Kadınlar, 8 Mart 1914'te ikinci kez Avrupa kentlerinde yürüyüş yaparak dünyadaki savaşın sona ermesini ve barışın sağlanmasını istedi.

1917'de Rus kadınları "Ekmek ve barış " sloganıyla gösteri düzenlediler. O dönemde yetkililer protestocuları durdurmaya çalışsa da Kadınlar, kadınların toplumda başka haklara da sahip olabilmesi için yetkilileri çalışma saatlerini azaltmaya ve kadınlara oy kullanma hakkı vermeye zorladı. O tarihten bu yana 8 Mart Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanıyor.

Bugün zulme ve zorbalığa karşı, demokrasi ve eşitliğin simgesi, mücadele ve isyanın simgesi olan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü, bazı güçlüklerle ya da özgürce tüm dünyada kutlanıyor.

Kürdistan'da 8 Mart şiddete karşı, kadın hak ve özgürlükleri için, eşitlik için mücadele günü olarak kutlanıyor.

Kürt kadınları ulusal özgürlük mücadelesinde her zaman önemli rol oynamış ve mücadelenin önemli aktörleri olmuştur.

Güney Kürdistan devriminde Kürt kadınları her türlü mücadele biçiminde erkeklerle omuz omuza savaştı. Federal hakkın elde edilmesinde ve Kürdistan Bölgesi Hükümeti ve Parlamentosu’nun kurulmasında önemli bir rol oynadılar. Özellikle 1991'deki büyük ayaklanmanın ardından, kadınlar verdikleri mücadeleyle Kürdistan Parlamentosu ve il meclislerinde köklü değişiklikler yapmayı başardılar. Bugün çok sayıda kadın bakan, danışman ve hakim olarak siyasi ve idari karar alma noktasına ulaşmış durumda. Devlet kurumlarında, şiddet uygulamalarına karşı başta olmak üzere birden fazla kadınla evlilik yasasını  değiştirme  mücadelesinde kadınlar etkin bir rol oynadılar.

 Kürdistan'ın doğusunda kürt kadınları, İran rejiminin zulmüne karşı yürütülen çalışmalarda her zaman önde oldular. Özellikle İran ahlak polisi tarafından tutuklanan ve işkence altında ölen 22 yaşındaki Jina Amini vakasında, KADIN, HAYAT, ÖZGÜRLÜK sloganıyla Kürt kadınları efsane yarattılar.  Kürt kadınların bu mücadelesi Dünya Kadınları tarafından da güçlü bir destek gördü. Kürt kızı Jina Emini, dünya kadınlarının mücadelesinin sembolü haline geldi ve bugün KADIN, YAŞAM, ÖZGÜRLÜK sloganı tüm dünya kadınlarının ana sloganı haline geldi.

 Kürt kadınları evde çocukların eğitimi ve yetiştirilmesinde öğretmenidirler. Mücadele alanında da erkeklerle omuz omuza yorulmak bilmez savaşçılardır.

 Bugün Kürt kadınları ister ülke içinde ister ülke dışında birçok çalışma alanında karar verme şansına sahipler. Bunlar milletvekili, parti ve sivil örgüt liderleri, sanatçı ve yazarlardır.

 Bugün Kürt kadınının durumu dünden daha iyi olsa bile bu, erkek egemenliğinin, kadına yönelik şiddetin ve psikolojik saldırıların sona erdiği anlamına gelmiyor. Kürt kadınının özgürlüğü, Kürt toplumunun özgürlüğüyle, toplumun gelişmesi ve demokratikleşmesiyle bağlantılıdır. Kadınların özgürlüğe kavuşma mücadelesi her alanda aralıksız sürüyor.

 Kürt kadınları, Kürdistan’da Kürd dilinin eğitim dili ve kamusal resmi dil olması için büyük bir mücadele yürütüyor.

 Kürt kadınları, başta ailede olmak üzere hayatın her alanında, ulusal bilince sahip, kendi dili ve kültürüyle yetişmiş, halkını ve özgürlüğü seven sağlıklı ve aydınlık nesillerin yetişmesinde belirleyici bir rol oynuyor.

 Jin, Jiyan, Azadî

 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlu olsun.

 08.03.2024

 Kürdistan Sosyalist Partisi

              (PSK)

    Kadın Komisyonu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

İçerik Başlıkları
En çok Okunan İçerik